Звіт про виробничу практику


Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
ДВНЗ «Київський електромеханічний коледж»
ПРО ВИРОБНИЧУ ПРАКТИКУ
Роботу виконав
студент групи 409 ЕЛ-9
Семка Миколи

Київ – 2012р.
ЗМІСТ
Вступ. 3

Структура дистанції електропостачання. 6

Енергодиспетчерська група ЕЧЦ. 9

Технічний відділ. 12

Ремонтно-ревізійна дільниця РРД. 13

Схема. 17

Район контактної мережі ЕЧК. 18

Тягова підстанція ЕЧЕ. 22

Район електричних мереж ЕЧС. 29

Спец запитання. 34

Список використаної літератури. 482
Вступ
На Україні існує шість доріг: Донецька, Львівська, Одеська, Придніпровська, Південно-Західна, Південна. Ці дороги об'єднує Укрзалізниця – Державна адміністрація залізничного транспорта, яка керує залізничним транспортом. Загальна довжина цих доріг складає 23776 км, з яких електрифіковано 9391,33 км. При чому електрифікація здійснюється як на постійному та і на змінному струмі.
У зв’язку з гострою недостатністю дизельного палива виникла необхідність збільшити кількість перевозок, здійснених на електротязі, до 85%.
Електрифі кація Південно-Західної залізниці почалася в 1949 році.
Першим була електрифікована ділянка Київ-Боярка, протяжністю 22 км на постійному струмі U=825В в травні 1950 році з будівництвом у Боярці тягової підстанції. Але основна робота була розгорнута в 1956-1970 р. і продовжується дотепер.
Вже в 1960 році довжина ділянки приміського руху на електротязі складала 141км (Київ-Фастів, Київ - Клавдієво, Київ-Бровари).
У 1963 році на залізницю прийшов однофазний перемінний струм напругою 27,5 кВ, коли був введений в експлуатацію ділянка Миронівна - Фастів (103км) з магістральною електротягою усіх видів поїздів з наступною електрифікацією до Здолбунова (1963-1964 р.)
У 1967 році була електрифікована ділянка Бровари-Хутір-Михайлівський з переведенням ділянок приміського руху і Київського вузла з постійного струму напругою 3,3 кВ на змінний 27,5 кВ.
Електрифікацією загального напрямку завершилися роботи з переведення на електротягу транс'європейської магістралі МОСКВА-КИЇВ-ЛЬВІВ-ЧОП-ПРАГА.
В наступні роки були електрифіковані ділянки Дарниця-Яготин (1972-1973 р.), Козятин-Жмеринка (1977р.), Тетерев-Коростень (1978-1983 р.), Київ-Московський-Трипілля-Миронівка (1986-1987 р.), Янів - Чернігів (1988 р.), Жмеринка - Вапнярка (1989 р.)
Відповідно до завдання державною адміністрацією залізниць України «Укрзалізниці», інститутом «УкрНИИгипротранс» розроблена схема електрифікації залізниць України на 1994-2004 р.
За станом на 1995 рік в Україні переведено на електричну тягу 8511км експлуатаційної довжини залізниць, що складає більш 36,4% загальної довжини. На вересень 1997 рік усього електрифіковано
3
8615км, у тому числі 4008км на змінному струмі.
За останні десять років тільки Одеська і Південно-Західна залізниці вели інтенсивні роботи по електрифікації.
Наприкінці 1994 року введена ділянка довжиною 47,5км Яготин-Гребінка – вихід з Південно-Західної дороги на Південну. На базі майстерного пункту в Яготині організований район контактної мережі. Ділянка була пущена без будівництва додаткових підстанцій з можливістю виводу однієї підстанції в ремонт і забезпечення електропостачання контактної мережі по тяговій підстанції Баришівка на плечі 87км з однобічним живленням. Це було застосовано в Україні вперше.
У 1996 році – Жмеринка - Деражня, а в 1997 році - Деражня-Хмельницкий-Гречани.
У 1998 році була електрифікована ділянка Гречани-Подволочиск (експлуатаційна довжина електрифікованих шляхів 60,3км, розгорнута довжина контактної мережі - більш 160км). Електрифікація цієї ділянки дозволила перевести на електротягу головний міжнародний пасажирський хід МОСКВ-КИЇВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ-ТЕРНОПІЛЬ-ЛЬВІВ з виходом у країни Східної Європи.
Загальна довжина електрифікованих дільниць на 1 січня 2005р. складає 9391,33км, в тому числі на змінному струмі 4666,5км.
Електрифіковані ділянки отримують електроенергію від 31-тягової підстанції. Їх головне перетворення електроенергії досягає 2342 млн. кВтч.
Основними напрямками в розвитку електрифікації є підвищення технічного рівня і надійності шляхом використання більш досконального обладнання, сучасних машин і матеріалів.
Інфраструктура і управління залізничним транспортом.
Після проголошення Верховною Радою України 24 серпня 1991 року Акта про незалежність України майно, яке знаходилось на той момент в межах кордону держави, стало її власністю.Міністерство колій Російської Федерації втратило юридичне право керувати залізницею незалежної України.
Для організації ефективного управління залізничним транспортом і забезпечення потреб народного господарства і населення в перевезеннях Кабінет Міністрів України 14 грудня 1991 року прийняв за №356 Постанову "Про створення Державної організації залізничного транспорту України - Укрзалізниці". Цією постановою було передбачено, що Укрзалізниця – орган управління, який керує залізничним транспортом. Головне управління колійного
4
господарства; Головне пасажирське управління; Головне комерційне
До Укрзалізниці відносяться: Головне управління перевезень; управління; Управління кадрів і наукових закладів; Управління справами; Управління воєнізованої оборони і транспортно-експедиційна компанія «Интертранс»; Головне фінансово-економічне управління; Головне лікувально-санітарне управління; Управління організації праці, заробітної плати і техніки безопасності;Головне управління розвитку та інвестицій; Головне управління зв’язку, енергетики і вичислітельної техніки; Управління зовнішніх зв’язків; Управління статистики і спеціальне управління; Головне управління рухомого складу, паливно – технічне управління і Укржелдорснаб.
Залізничний транспорт є однією із найважніших отраслей України. Від її діяльності значною степеню залежить політична стабільність суспільства, ефективне функціонування народно-господарчого коплекса, оборони держави.

5

6
Опис Жмеринської дистанції електропостачання.
Штат на Жмеринській дистанції електропостачання 605 чоловік
Загальне керівництво ЕЧ, йому безпосередньо підпорядковується ЕЧГ (головний інженер), замісник начальника, бухгалтерія, помічник начальника по кадрам.
Головний інженер і замісник начальника виконують пряме керівництво виробничих дільниць. На ЕЧ-3 їх три. Це начальник Козятинської виробничої дільниці, Волочиської виробничої дільниці і Вапнярської виробничої дільниці. А також головному інженеру і заступнику начальника підкоряється технічний відділ.
Начальнику Козятинської виробничої дільниці підкоряються такі підрозділи:
ЕЧК-29 Голендри, ЕЧК-30 Вінниця, ЕЧС-15 Вінниця, ЕЧЕ-24 Калинівка, ЕЧЕ-25 Тюшки.
Начальнику Волочиської виробничої дільниці підкоряються такі підрозділи:
ЕЧК-44 Війтівці, ЕЧК-43 Гричани, ЕЧК-42 Комарівці, ЕЧС-9 Гричани, ЕЧС-19 Староконстянтинів, ЕЧС-20 Камянець-Подільський, ЕЧЕ-36 Гричани, ЕЧЕ-35 Комарівці.
Начальнику Вапнярської виробничої дільниці підкоряються такі підрозділи:
ЕЧК-31 Жмеринка, ЕЧК-38 Ярошенка, ЕЧК-39 Юрківка, ЕЧС-8 Жмеринка, ЕЧЕ-26 Жмеринка, ЕЧЕ-34 Рахни.
Всі ці виробничі дільниці оперативно підкоряються енргодиспетчерській групі.
Ремонтно-ревізійні дільниці РРД1 Жмеринка і РРД2 Гричани також безпосередньо підкоряються головному інженеру та заміснику начальника.
7
Технічна оснащеність дистанції електропостачання.

!. Господарство електропостачання.
На 1 жовтня 2008 року в господарстві електрифікації експлуатується:
8 районів контактної мережі з розгорнутою довжиною 1099,242 км;
6 стаціонарних тягових підстанцій;
9 стаціонарних дизель-електричних агрегатів для живлення устаткування АБ.
В господарстві експлуатується:
ЛЕП – 10 кВ (ЛЕП, АБ, ПЕ -1344,174 км ) в тому числі кабельні лінії – 37,832 км;
Лінії ДПР – 353,366 км.

2. Господарство енергетики.
Всього в господарстві експлуатується:
Трансформаторних підстанцій 62 шт.
Опор 17392 шт.
В тому числі залізобетонних 17363 шт.
Кабельних ліній 341,498 км.
Втому числі контрольних ліній 47,124 км.
Низьковольтних до 1000 В 294,374 км.
Прожекторних мачт 298 шт.
ЛЕП – 10кВ 73,136 км.
ПЛ – 0,4 кВ 278,453 км.

3. Введення заходів по новій техніці.
Введена в експлуатацію система визначення місць короткого замикання – "РЕГИНА" на всіх тягових підстанціях.

4. Охорона праці.
В дистанції введена система талонів-попереджень, карточок раптової перевірки працівників.

8
Енергодиспетчерська група.
Енергодиспетчер – організатор стійкого електропостачання споживачів. Для обслуговування безперебійного і безпечного руху поїздів і нормального електропостачання споживачів на електрифікованих ділянках у відділку дороги організується диспетчерська система керівництва пристроями електрифікації і енергетики.
В Жмеринській дистанції електропостачання три диспетчерських круга: Козятинський, Вапнярський, Волочиський. На Козятинському і Вапнярському кругах використовується система телемеханіки ЛИСНА-Ч, а на Волочиському кругу ГРАНІТ.
Окремий диспетчерський круг обслуговує електрифікований відділок протяжністю 120-200 км. Вся енергодиспетчерська група відділу при дільниці електропостачання підпорядковується старшим енергодиспетчером і підкорюється в залежності від прийнятої структури відділу електрифікації і енергетики або безпосередньо дистанції електропостачання. В підлеглості енергодиспетчера в оперативному відношенні знаходиться ремонтний персонал, обслуговуючий тягові підстанції ЛСК і контактну мережу зі всіма знаходящимися в них пристроями. Старший енергодиспетчер працює кожен день. Знаходження чергового диспетчера може бути відмінено тільки начальником ЕЧ або старшим диспетчером із записом в журналі.
Енергодиспетчер розміщується в безпосередній наближеності від поїзного диспетчера і має з ним прямий зв'язок . Всі розпорядження пов’язані з рухом поїздів енергодиспетчер оформлює через поїзного диспетчера шляхом запису приказів або на графіку руху поїздів. Черговий диспетчер працює цілодобово по 4-х змінній системі 8 або 12 годинній тривалості.
Приміщення чергового диспетчера має підвищену ізоляцію, захист від проникнення прямих, сонячних променів, систему кондиціонування повітря.
В приміщенні чергового диспетчера знаходиться: диспетчерський щит, робоче місце диспетчера побутове і канцелярське обладнання і пристрої.
Робоче місце диспетчера складається із робочого стола, крісла, пульта управління, системи селекторного зв’язку з динаміком і мікрофонами, радіостанції, настільної лампи, часів.
На робочому місці диспетчера повинна знаходитись наступна документація:
Оперативний журнал, добова відомість, журнал
9
неналагодженостей пристроїв ЕЧЦ, журнал неналагодженостей по техніці безпеки, перелік осіб маючих право видачі нарядів, виконання оперативних відключень, а також перелік осіб, які можуть бути назначені керівниками робіт, допускаючи ми, наглядачами, розклад чергування енергодиспетчерів, а також номенклатурні папери, інструкції, правила по всіх службах.
Завдання енергодиспетчерської групи
Енергодиспетчерська група презначена для цілодобового оперативного диспетчерського керування роботою пристроїв електропостачання. Завданнями диспетчерського управління являються:
задоволення потреб в електричній енергії;
безперебійність електропостачання споживачів;
надійність роботи пристроїв електропостачання, забезпечуючі безперебійний рух поїздів;
забезпечення якості електроенергії згідно встановленими нормами по чистоті та напрузі;
забезпечення економічної роботи електропристроїв;
організація ліквідації наслідків аварії;
забезпечення технологічного процесу експлуатаційного утримання і ремонту пристроїв електропостачання з виконанням потреб правил технічної експлуатації і правил техніки безпеки.
Перелік основних робіт, виполняємих енергодиспетчером.
Прийом і здача зміни.
Прийом рапортів від чергового оперативного персоналу при прийняті зміни.
Рапорт начальнику дистанції електропостачання про роботу протягом доби.
Звістка енергодиспетчеру служби про положення справ на дистанції електропостачання.
Реалізація заявок на виключення та включення пристроїв і обладнання тягових підстанцій, контактної мережі, ліній електропостачання і розподільчих мереж.
Допуск до роботи в пристроях електропостачання.
Забезпечення нормального режиму роботи пристроїв електропостачання тяги поїздів других споживачів електроенергії.
Планування роботи на наступну добу.
Організація ліквідації пошкоджень (оперативні переключення, збір персоналу на місці пошкодження і т.д.).
Організація роботи оперативно-ремонтних бригад і замін при
10
складних метеорологічних умовах.
Проведення проти-аварійних тренувань з оперативно-ремонтним персоналом.
Введення оперативно-технічної документації.
Виїзд на лінійні об’єкти в границях диспетчерського круга для ознайомлення з пристроями електропостачання і обслуговуючими їх черговим і ремонтним персоналом.
11
Технічний відділ.
Технічний відділ займається заходами по використанню внутрішніх резервів, вводу нової техніки, автоматизації і механізації виробничих процесів введенню передових методів праці по раціоналізаторству і винахідництву.
Для виконання цих заходів складається план організаційно-технічних заходів. Він складається із переліку організаційно-технічних заходів з вказанням конкретних дистанцій, тягових підстанцій, відділів і осіб, відповідальних за їх проведення, також термінів необхідних для їх здійснення. До складання плану притягуються новатори і раціоналізатори виробництва. Проект плану обговорюється на загальних зборах. План організаційно-технічних заходах є ефективною формою по влєченія колектива працівників в активну боротьбу за виконання завдань плану введення нової техніки і передової технології. Найкраще використання виробничих потужностей, виявлення і використання внутрівиробничих резервів.
Дистанція електропостачання на господарчому розрахунку. Основними резервами госпрозрахунку є: ефективне використання основних виробничих фондів, підвищення рентабельності, введення в виробництво новітніх досягнень науки і техніки, і передових навиків.12

Ремонтно-ревізійна дільниця.
На жмеринській дистанції електропостачання також є ремонтно-ревізійний цех, передбачений для обслуговування тягових підстанцій і других пристроїв електропостачання спеціалізованими бригадами різного профелю:
бригада релейного захисту автоматики та телемеханіки (РЗА і Т );
бригада масляного господарства;
бригада телеуправління та дистанційного управління (ТУ-ДУ);
бригада контролю вимірювальних пристроїв (КИП);
бригада постів секціонування (ПС);
бригада лабораторій високовольтних випробувань.
Ремонтно-ревізійна дільниця в оперативному відношенні підпорядкований енергодиспетчеру, а в адміністративному відношенні керівництву дистанції електропостачання.
РРД – ремонтно-ревізійна дільниця, яка виконує планово попереджувальні роботи пристроїв, профілактичні випробування і капітальні ремонти, вводить передові методи обслуговування, методи планування і управління, виконувати одну технічну політику підвищення експлуатації, надійності роботи пристроїв електропостачання, організовує найраціональніше використання обладнання, добиваючись в кінцевому висновку безперебійної роботи пристроїв електропостачання; зниження вартості обслуговування і підвищення проізводственості праці персоналу.
Робочі місця РРД розташовані в стаціонарному приміщені ремонтно-ревізійного цеху, на тягових підстанціях, постах секціонування, а в пристроях района електропостачання і района контактної мережі.
В приміщені ремонтно-ревізійної дільниці знаходяться:
1. Гараж.
2. Лабораторія по високовольтним випробуванням.
3. Кладова.
4. Приміщення бригади по телеуправлінню, автоматиці і дистанційному управлінні.
5. Кімната технічного навчання.
6. Приміщення бригади контрольно-вимірювальних приборів.
7. Кабінет начальника РРД.
8. Приміщення бригади захиту.
9. Приміщення бригади масляного господарства.
10. Хімічна лабораторія.
11. Майстерня. 13
Ремонтно-ревізійна дільниця повинна мати селекторний зв'язок і телефонний з енергодиспетчером і керівним персоналом дистанції електропостачання телефонний зв'язок з оперативно-ремонтним персоналом тягових підстанцій, районів контактної мережі і районів електропостачання. Приміщення ремонтно-ревізійної дільниці оснащаються протипожарною і охоронною сигналізацією.14
Жмеринський ЕЧР обслуговує:
Тягові підстанції – 6 шт.
Районні мережі – 5 шт.
Пости секціонування і пункти живлення – 8 шт.
Відсмоктуючи трансформатори ОМО – 54 шт.
КТП – 729 шт.
Моторні приводи дистанційного управління – 682 шт.
Енергодиспетчерські круги – 3 шт.
Компенсаційні пристрої – 4 шт.
Силові трансформатори, реактори – 69 шт.
Вимірювальні трансформатори – 226 шт.
Масляні вимикачі – 348 шт.
Вакумні вимикачі – 46 шт.
Комплекти захисту – 311 шт.
Сторонні організації – 44 шт.
Для забезпечення ремонту, профілактичних випробувань обладнання, відновлювальних і других робіт з границях обслужуваної зони в ремонтно-ревізійній дільниці повинні бути в необхідній кількості транспортні засоби, механізми, обладнання, інструмент, контрольно-вимірювальні прибори, засоби зв’язку, засоби по забезпеченню безпеки праці.
Ремонтно-ревізійна дільниця має селекторний зв'язок і телефонну з енергодиспетчером і керуючим персоналом дистанції електропостачання, телефонний зв'язок з оперативно-ремонтним персоналом тягових підстанцій, району контактної мережі і районів електропостачання. Приміщення ремонтно-ревізійної дільниці забезпечуються протипожарною та охоронною сигналізацією, також є рухомі бази М/Х до складу якої входять технологічний вагон і дві цистерни ємністю по 60 т., а також рухома високовольтна лабораторія.


15
Оперативно-технічна документація РРД
Графік планово-попереджувальних ремонтів обладнання.
Виконуючі плани і схеми:
Однолінійні схеми тягових підстанцій, постів секціонування;
Споживачів;
Живлення і секціонування контактної мережі, ПЛ автоблокування та ін.;
Вторинної комутації і релейного захисту;
Безпечного проходу працівників по залізничним коліям.
Журнали і книжки:
Оперативний;
Виробничих робіт;
Контролю виконаних робіт;
Оглядів і несправностів;
Інструктаж по техніці безпеки.
Правила, інструкції і прикази:
По технічному обслуговуванню і ремонту пристроїв;
По питанням охорони праці і техніці безпеки;
По безпеці руху поїздів;
Посадові.
Списки осіб:
Маючі право на видачу нарядів і розпоряджень на виконання робіт;
Які можуть бути назначені відповідальними керівниками, виконуючими роботи при виконанні робіт по нарядам та розпорядженням;
Які мають право оперативних перемикань;
Здійснюючих контроль за збереження, справність і видачі електроінструментів;
Відповідальних за справний стан вантажопідіймальних механізмів, за безпечне проведення робіт з ним;
Відповідальних за протипожежну безпеку;
Переліки:
Захисних засобів і монтажних приспособлень з вказанням місця його зберігання.
Бланки нарядів-дотусків на виконання робіт в електропристроях.
Протоколи випробувань обладнання, кабелів, захисних засобів і монтажних приспособлень.
Список номерів телефонів.

16

Район контактної мережі.
Експлуатацію контактної мережі виконують райони контактної мережі, вхідні до дистанції електропостачання, у введені яких крім того, знаходяться всі пристрої електропостачання, а також допомгаючі цехи. Район контактної мережі виконують планові роботи, помічені при оглядах пристроїв контактної мережі, повітряних і кабельних ліній; аварійно відновлювальних робіт, переключення для зняття і подачі напруги в контактну мережу, повітряні лінії і заземлення для забезпечення робіт відновлювальних, і будівельно монтажних поїздів, колійних машин.
В склад штату района контактної мережі входять начальник района контактної мережі, старший електромеханік, електромеханіки, монтери контактної мережі, водії автомобіля, машиністи автомотриси, прибиральниця виробничих приміщень.
Основні роботи по технічному обслуговуванню і ремонту пристроїв контактної мережі, повітряних і кабельних ліній виконують електромонтери контактної мережі. Допоміжні роботи виконують машиністи автомотриси і автомобіля, черговий електромонтер, прибиральниця виробничих приміщень.
В залежності від характеру і розмірів руху електропоїздів, системи струму, кількості головних колій і других факторів, експлуатаційна довжина, визначаюча протяжністю головної колії електрифікованих ліній, обслуговуючих однією дистанцією електропостачання, на магістральних залізницях складає 200-400 км. Як правило, границі обслуговування участків електропостачання співпадають з границями, створюють відділ електропостачання.
У відповідності з технологічними процесами район контактної мережі повинен мати телефонний зв'язок з підрозділами дистанції електропостачання, колії, сигналізації та зв’язку; локомотивним, вагонним депо; колійною машинною станцією; відділом дороги та ін. Для оперативних переговорів з енергодиспетчером і працівниками інших служб залізничного транспорту.
Район контактної мережі Ярошенка (ЕЧК-38) обслуговує контактну мережу, лінії ДПР та АБ ст.. Ярошенка і перегонів Жмерика-Ярошенка-Рахни.
Розгорнута довжина контактної мережі – 107,459 км.
Експлуатаційна довжина – 41 км.
Штат ЕЧК – 29 чоловік.
Начальник ЕЧК.
Старший електромеханік.
18
4 електромеханіка.
14 електромонтерів.
5 машиністів АДМ.
1 помічник машиніста АДМ.
Аварійно відновлювальний транспорт:АДМ-849 і авто-летючка ГАЗ-66.19
Розгорнута довжина контактної мережі.ЕЧ-3 1099,242 км.
ЕЧК-29 113,4 км.
ЕЧК-30 142,636 км.
ЕЧК-31 226,047 км.
ЕЧК-38 107,459 км.
ЕЧК-39 89,6 км.
ЕЧК-42 136,8 км.
ЕЧК-43 165 км.
ЕЧК-44 116,3 км.В розпорядженні ЕЧ-3 знаходиться
ЕЧК-8,
ЕЧЕ-6,
ЕЧС-5,
п/ск-6.20
Технічна характеристика ЕЧК.
На території ЕЧК розміщені:
будівля чергового пункту;
побутові приміщення;
гараж для автомотриси;
гараж для автомашини;
майстерні.
Окремо розміщені:
склади для елементів к/м;
рампа для розвантажування;
ГСМ.
В відповідності з технологічними процесами на ЕЧК повинен бути телефонний зв'язок та селекторний зв'язок.
Технічне оснащення: автомотриса АДМ, автомашина ГАЗ, знімна ізольована вишка, аварійно-відбудовчі запаси арматури контактної мережі.
По схемі секціонування ЕЧК-38 ст. Ярошенка складається з двох станцій і двох перегонів.
Робота виконується по планам ППР та по текучому і капітальному ремонту. Зараз в зв’язку з капітальним ремонту вокзалу та поста ЕЦ, ведуться роботи по прокладенню кабелів електрообогріву вокзалу, поста ЕЦ і забезпеченню електробезпеки працівників НГЧ при демонтажі острівних посадочних платформ.


21
Тягова підстанція.
Підстанція – це електричний пристрій, який слугує для приймання, розподілу та перетворення електричної енергії однієї напруги в іншу, яка складається із трансформаторів або інших перетворювачів енергії, розподільчих пристроїв напругою до і більше 1000 В, акумуляторної батареї, пристроїв управління і допоміжних споруд.
Тягові підстанції класифікуються:
По роду струму;
По ролі і призначенню в електричній схемі живлячій енергосистемі;
По значенню живлячої напруги: 6;10;35;110;150; або 220 кВ;
За способом управління;
За совміщенієм з іншими пристроями;
За способом обслуговування;
За конструктивним виконанням;
За типами пристосованого обладнання і схемам.
Розмір приміщення ОПУ визначається типом підстанції. ОПУ сучасних підстанцій мають наступні приміщення:
Щитова ( 128 м ) – для розміщення апаратури управління, сигналізації, захисту, телемеханіки і зв’язку, установленої в різних шафах, панелях, стойках блоків та ін., які кріплять на закладних деталях до підлоги на заглибленими кабельними каналами.
Акумуляторна ( 53 м ) – для розміщення стаціонарних кислотних батарей типу СК. Акумулятори установлюють на деревяних стелажах. Акумулятори ізолірують від стелажів, а стелажі - від підлоги кислотоупорними ізолюючими підкладками.
Кислотна ( 4,5 м ) – для зберігання кислоти, дистильованої води і приготування електроліту для долівки в процесі експлуатації.
Тамбур ( 4 м ).
Вентиляційна ( 22 м ) – для розміщення обладнання для вентиляції і опалення акумуляторного приміщення.
Майстерня ( 13 м ) – в ній встановлюють слюсарний верстат з лещатами і свердлильним станком, токарно-шліфувальний станок і дві одинарних шафи для одягу.
Робоче приміщення ( 21 м ) – для відпочинку, приймання їжі і зберігання технічної документації; в ньому розміщуються: побутовий холодильник, шафа, бочки для води і стіл.
22
Дизель – генераторна ( 19 м) – в ній встановлюють дизель- генератор з апаратами захисту, управління, стартерною акумуляторною батареєю і паливними баками.
Кладова ( 6,5 м ).
10. Душова ( 6,5 м ).
11. Туалет ( 2,5 м ).
12. ЗРУ – кВ.
На відкритій частині підстанції знаходяться розподільчі пристрої – ОРУ – 110 кВ (220 кВ ), ОРУ – 35 кВ, ОРУ – 27,5 кВ, КРУН – 10 кВ.
Тягова підстанція «Рахни» - відпаєчна 110/35/27,5 кВ, живлення по ЛЕП-110 кВ Шаргород і Тульчин.
Два тягових трансформатора ТДТНЖ 40000 110/35/27,5 підключені до ЛЕП-110 через ВМ-110 типу ВМТ-110.
Шини 27,5 кВ; 6 фідерів контактної мережі живлять:
Фаза «А»
3,4ф – ст..Рахни.
5,6ф – Рахни-Юрківка.
Фаза “В»
1,2ф – Ярошенка-Рахни.

23
ЕЧЕ
Організація експлуатації тягових підстанцій повинна забезпечувати безперебійне електропостачання всіх споживачів. За організацію експлуатації, справне утримання і безперебійну роботу тягової підстанції несе відповідальність начальник тягової підстанції і начальник дистанції електропостачання.
Оперативне обслуговування тягових підстанцій здійснюється наступними методами: цілодобове чергування електромеханіків на тяговій підстанції, цілодобове чергування електромеханіків на дому, використання оперативно-ремонтного персоналу.
Тягова підстанція являється електроустановкою високої напруги, де є напруга різних номіналів: 110 кВ, 10 кВ, 380 В, 220 В, 127 В, - змінний струм; 145 В, 115 В, 27 В, 12 В – постійного струму.
Всі види робіт, виконувані на підстанції, направлені на забезпечення безпечної та надійної роботи обладнання, живлячі пристрої тяги поїздів, залізничних і районних споживачів. Ці роботи включають в себе: огляди, текучі ремонти, капітальні ремонти, випробування. Оперативне обслуговування підстанції виконується цілодобово в одну особу.
Тягова підстанція Рахни отримує живлення двома вводами 110 кВ. Перший ввід – відпайка лінії Шаргород, другий ввід – відпайка лінії Тульчин. На лінійних вводах 110 кВ стоять роз’єднувачі РНДЗ-2 110/1000У1 з заземлюючими ножами в обидві сторони і моторними приводами ПД-00-5У1. Між першою і другою секцією шин 110 кВ змонтована ремонтна перемичка з двох роз’єднувачів РРП-110 із заземлюючими ножами. В сторону тягового трансформатора на кожній секції шин стоїть роз’єднувач Р-110 типу РНДЗ-2 110/1000У1 з заземлюючими ножами в сторону МВ-110 Т-1-2 з приводами ПР-У1. Між роз’єднувачами Р-110 і знижуючими трансформаторами знаходяться: вимикачі МВ-110 Т-1-2 типу ВМТ-110Б-25/1250УХП1, розрядники РВС-110 Т-1-2. Вентильні розрядники служать для захисту знижуючих трансформаторів від атмосферних і комутаційних перенапруг. В подальшому напруга подається на знижуючі трансформатори типу ТДТНЖ-40000/110/35/27,5. Напруга обмоток ВН-110 кВ, СН-35 кВ, НН-27,5.
З обмотки СН струм подається на Р-1-27,5 ( РНДЗ-2 35/1000) з заземлюючими ножами в обидві сторони і з приводом ПР-У1. Між Т і Р-1-27,5 Т встановлені розрядники РВМ-35 Т-1-2. СР-27,5 Т напруга подається на В-27,5 Т типу ВМУЕ-35б 25/1250 з приводом ПЕМУ-800 В/30.

24
Трансформатори струму типу ТФЗМ-35б призначені для живлення ланцюгів контролю та захисту. Далі фаза «С» йде на тяговий рельс. Фази «А» і «В» через двополюсний роз’єднувач Р-2-27,5 Т типу РНДЗ-35б/1000 з приводом ПР-У1 і заземлюючими ножами в сторону В-27,5 кВ по гнучким шинам підходять на гнучкі збірні шини 27,5 кВ. До збірних шин підключені блоки фідерів контактної мережі. Фідери контактної мережі 1-й та 2-й підключені до фази «В», а 3-й, 4-й, 5-й, 6-й до фази «А».
Блоки фідерів контактної мережі складаються із:
Роз’єднувач Р-1-27,5 кВ фідера контактної мережі типу РНДЗ-35б/1000 в однофазному виконанні з заземлюючими ножами в сторону В-27,5 фідера контактної мережі з приводом ПР-У1, вимикач В-27,5 типу ВМУЕ-27,5б, трансформатор струму ТФЗМ-35А 1000/5.
Роз’єднувач Р-2-27,5 фідера контактної мережі типу РНДЗ-1б 35б/1000 з заземлюючими ножами в сторону В-27,5 фідера контактної мережі з моторним приводом.
З фідера контактної мережі струм по фідерним лініям потрапляє в контактну мережу. Для можливості виводу в ремонт будь-якого фідера контактної мережі існує запасний вимикач – ЗМВ-27,5. Він підключений до шин 27,5 кВ через роз’єднувачі Р-А-27,5 і Р-Б-27,5. З роз’єднувачем Р-2-27,5 ЗМВ струм підходить на засну шину, з якої через роз’єднувач Р-3-27,5 фідера контактної мережі входить в фідерну лінію.
Трансформатор напруги підключається до шин 27,5 кВ через двохполюсний роз’єднувач Р-27,5 ТН-27,5 марки РНДЗ-2 35/1000 з заземлюючими ножами в обидві сторони з приводом ПР-У1. ТН-1-2 типу ЗНОМ-35 27,5/0,127/0,1, підключені до фази «А» і один до фази «В». Первинна напруга – 27,5 кВ, вторинна – 100 В. Для захисту шин 27,5 кВ від перенапруги до шин підключені розрядники типу РВМ-35У1.
Для компенсації реактивної енергії до шин 27,5 кВ ( фаза «А» ) підключено компенсуючий пристрій. З обмотки НН Т напруга 10 кВ через роз’єднувач Р-1-10 Т типу РНДЗ-35/1000 з заземлюючими ножами в сторону КРУН на масляний вимикач вводу 10 кВ. Для захисту трансформатора від перенапруги до шин підключені розрядники РВП-10.
Далі напруга подається шинними мостоми на І і ІІ секції КРУН-10 кВ.
1-а і 2-а секція шин з’єднані шинним мостом з секційним вимикачем СМВ-10 типу ВКЕ-10-20/630У3 і СР-10 (теліжка).
25
На кожній секції шин 10 кВ встановлено по трансформатору напруги типу НТМИ-10-66, служащих для контролю напруги і живлення ланцюгів захисту і учота.
Для живлення власних потреб підстанції від В-10 ТСН-1,2 напруга кабеля подається на трансформатори власних потреб типу ТМ-180, знижуючі напругу до 220 В. З ТСНов напруга кабелів подається в шафи контакторів, а звідти розгалужується в панель с/н змінного струму і в ГРШ.
Для живлення автоблокіровки напруга 220 В з панелі с/н змінного струму через запобіжники по кабелю передається а КРУН-10 кВ. Далі через рубильник він входить в трансформатор автоблокіровки типу ТМ-100 0,4/10, підвищуючи напругу до 10 кВ. Через роз’єднувач Р-2 напруга входить на шини 10 кВ. З шини 10 кВ через роз’єднувач РШ і В-10 фідера СЦБ-1 напруга входить в кабельну лінію. До лінії підключений трансформатор напруги типу НТМИ-10-66.
Для живлення оперативних ланцюгів і ланцюгів захистів струмом постійної напруги на підстанції є акумуляторна батарея СК-12. Вона складається із 66 баків ємністю 432 А/ч, працююча в режимі постійної підзарядки від двох ВУ-110/24. Кожен ВУ під заряджає свою секцію батарей. ВУ-1 заряджає банки з 1-ї до 54-ї, з якої знімається напруга 115 В для живлення ланцюгів захистів, блокіровки, світлової та звукової сигналізації, аварійного освітлення і проводів всіх вимикачів крім В-10 Т-1-2. ВУ-2 заряджає банки з 55-ї до 66-ї з яких знімається напруга 24 В для живлення селекторного зв’язку, зовнішньої звукової сигналізації і для запуску ДГУ-75. З повної батареї знімається напруга 145В для оперативних ланцюгів В-10 Т-1-2.
Всі роботи, виробничі в електропристроях, повинні виконуватись в суворій відповідності з «Правилами безпечної експлуатації електропристроїв споживачів».
Всі струмоведучі частини і обладнання, які знаходяться під напругою і до яких можливе приближення персоналу на небезпечну відстань, огороджено сполошним або сетчатим забором, на яких встановлені знаки безпеки.
Для виключення неправильних дій персоналу, обслуговуючих підстанцію, існує система електричних і механічних блокіровок, які дозволяють виконувати операції по переключенню тільки в безпечній послідовності.
При виникненні небезпечної ситуації персонал підстанції негайно долежують про випадок енергодиспетчеру і начальнику підстанції, і приймають дії по її ліквідації.
Засоби захисну наявні на підстанції: 26
а) засоби колективного захисту – переносні заземлення, канати для огородження робочих місць, електричні та механічні блокіровки, вентиляція, робоче та аварійне освітлення, запобіжні щити, плакати та знаки безпеки, покажчики напруги.
б) засобами індивідуального захисту являються – діелектричні рукавички, килими, боти, запобіжні пояси, грубошерстний костюм, захисні окуляри, каски.
Засоби захисту, які знаходяться в експлуатації, розміщуються в спеціально відведених місцях. Захисними засобами слід користуватися по їх прямому призначенню. Перед використанням персонал повинен перевірити їх справність, відсутність їх зовнішніх пошкоджень, очистити від пилу і перевірити термін придатності. Користуватися захисними засобами, термін придатності, яких пройшов – ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.
Основною причиною аварій на підстанції є порушення ізоляції, що приводить до вибухів та пожеж. Для ліквідації результатів аварій складений аварійний перелік виклику працівників. Для евакуації майна та людей з приміщення підстанції розроблений та підтверджений план евакуації. При аваріях та пожежах оперативний персонал повинен докласти енергодиспетчеру і начальнику підстанції. При пожежі викликати пожежну команду. Організувати гасіння пожежі наявними засобами пожежегасіння, організувати евакуацію людей і майна. При аварії на обладнані прийняти міри для відновлення енергопостачання шляхом включення резерва.
Тягова підстанція в повному об’ємі укомплектована засобами пожежегасіння. В усіх приміщеннях РУ, щитової та ін. знадиться вуглекислотні вогнегасники типу ОУ-5, ОУ-8. Для гасіння великих очагов пожежі наявна установка ОУ-80. На території підстанції є два пожежних гідранта, два ящика з піском. Гасіння водою частин електропристроїв, які знаходяться під напругою – ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ!

27
Район електропостачання.
Жмеринський район електропостачання обслуговує пристрої енергетики ст.. Жмеринка.
Основні види роботи, які виконує район електропостачання наступні.
Технічне обслуговування пристроїв:
забезпечення нагляду за станом лінії електропостачання, обладнання підстанції, освітлювальної арматури з дотриманням встановленого режиму за напругою, загрузці і температурі;
забезпечення безперебійного електропостачання залізничних та інших споживачів ( в тому числі від резервних джерел );
проведення оглядів, перевірок і вимірів параметрів пристроїв електропостачання СЦБ для своєчасного виявлення дефектів пристроїв і прийняття дій по відновленню нормативних параметрів;
заміна ламп в світильниках зовнішнього освітлення, забезпечення своєчасного включення і виключення освітлення.
Текучий ремонт:
усунення виявлених дефектів пристроїв електропостачання СЦБ, виконання профілактичних робіт;
видалення пилу і бруду з апаратури і обладнання;
заміна масла в трансформаторах та вимикачах;
усунення течі масла із трансформаторів, протікання дахів приміщень, прибирання території біля підстанцій і трас ліній.
забезпечення вільного підїзду до стаціонарних підстанцій;
ремонт світильників освітлення, заміна стекол прожекторів, чищення світильників.
Капітальний ремонт:
- підсилення і реконструкція ліній електропостачання, трансформаторних підстанцій і мереж зовнішнього освітлення
станції.
Черговий пункт района електропостачання, як правило розташовується на станції в середині зони обслуговування з урахуванням житлового фонду.

29
На території района електропостачання знаходяться:
Площадка розвантаження опор.
Зона навчального полігона.
Під’їзна залізнична колія.
Виробничо-технічне приміщення.
загородження.
Спортивна площадка.
Резервуари для сухого і обробленого трансформаторного масла.
Склад ГСМ.
Стенд випробовування натяжних і монтажних приспособлень, драбин, захисних засобів.
10. Навіс для трансформаторних та інших машин.
11. Сварочний пост.
12. Кран-балка вантажопідйомністю 1 т.
13. Площадка аварійно-відновлювального запасу.
14. Трансформаторна підстанція та ін.
В приміщені району електропостачання знаходяться:
1. Електро-котельння і щитова.
2. Бригадна кладова.
3. Склад.
4. Приміщення абонентської групи, техніка.
5. Кабінет начальника району.
6. Оперативний пост ( черговий ), майстер, електромеханік.
7. Поміщення збору і інструктажу бригад.
8. Дільниця підготовки лінійних робіт.
9. Стоянка автотранспорту.
10. Гардеробні та ін.
Район електропостачання в оперативному відношенні підпорядкований енергодиспетчерському апарату, в адміністративному – керівництву дистанції електропостачання.
Рекомендовані засоби зв’язку і сигналізації: телефонний апарат АТС, телефонний апарат підстанційного зв'язку, апарат селекторного зв’язку, встановлення пожежної і охоронної сигналізації, гучномовець ( мегафон ), переносний телефон селекторного зв’язку, радіостанція залізничного поїзного зв’язку та ін.
30
ЕЧС
Експлуатація пристроїв електропостачання тягових споживачів заключається в здійсненні планово-попереджувальних ремонтів і аварійних позачергових ремонтів обладнання і апаратів, так само, як і для пристроїв електропостачання електротяги. Планово-попереджувальні ремонти складаються з оглядів, текучих ремонтів і профілактичних випробовувань. Періодичні огляди електрообладнання виконують начальники, майстри і електромеханіки. Терміни оглядів і ремонтів, об’єми робіт для трансформаторів, масляних вимикачів, розподільчих пристроїв обслуговуючі не тягові споживачів відповідають аналогічним роботам на тягових підстанціях. Періодичність текучих ремонтів, профілактичних випробувань і капітальних ремонтів встановлюють з урахуванням стану обладнання і апаратів, і кожного року підтверджують календарний графік їх виконання.
При виконанні ремонту великого об'єму, виконують всі випробування і технічні процеси, які входять в об’єм, виконують всі випробування і технічні процеси, які входять в об’єм інших ремонтів.

Оперативно-технічна документація району електропостачання.
Графік технічного обслуговування і ремонту пристроїв електропостачання.
Виконуючі плани та схеми:
електропостачання пристроїв СЦБ та інших споживачів;
розташування проводів і точок енергодиспетчерського зв’язку;
безпечний прохід працівників по залізничним коліям.
Журнали і книги:
технічний паспорт електричних мереж і електропідстанцій;
оперативний;
перевірка знання ЛТЕ і ПТБ;
інструкції по техніці безпеки;
виконаних робіт;
третьої степені контролю по техніці безпеки;
оглядів і несправностей;
випробування обладнання.
Правила, інструкції та прикази:
по технічному обслуговуванню і ремонту пристроїв;
по питанням охорони праці і техніці безпеки;
професійні.
Списки осіб: 32
маючих право видачі наряду і розпоряджень на проведення робіт;
які можуть бути назначені відповідальними керівниками, виконавцями робіт, наглядачами;
маючими право виконання оперативних переключень;
маючих право одноосібного огляду електропристроїв;
відповідальних за справний стан важопідіймальних механізмів і пожежну безпеку.
Переліки:
місць підвищеної небезпеки технологічні карти для роботи в цих місцях;
захисних засобів і монтажних приспособлень;
аварійно-відновлювального запаса.
Акти:
розмежування між районами контактної мережі, тяговими підстанціями і районами електропостачання по обслуговуванню пристроїв;
перевірка стану наближень та переходів ПЛ різної напруги через неелектрофіковані залізничні колії;
розмежування з енергопостачаючими організаціями і абонентами району електропостачання;
інструкції енергозбита енергосистем;
оглядів і ремонтів автомоторельсового транспорту.
Бланки нарядів-допусків на виконання робіт в електропристроях
9. Список номерів телефонів.
Жмеринський район електричних мереж (ЕЧС-8) обслуговує 123 трансформаторні підстанції, 43 КТП та КТПО, ПЛ-0,4 кВ, кабельні лінії 0,4 кВ та 10 кВ, зборки 0,4 кВ, ЯРВ, радіостанції ( 4 шт.), автомобілі ( 5 шт.), автомотриса АГВ-501, автобур.
Штат ЕЧС-8 складається з:
Начальник району електричних мереж – 1 чол.
Старший електромеханік – 2 чол.
Електромеханіки – 8 чол.
Електромонтери 6 розряду – 7 чол.
Електромонтери 5 розряду – 5 чол.
Електромонтери 4 розряду – 6 чол.
Чергові електромонтери 4 розряду – 8 чол.
Шофери – 5 чол.
Машиніст автобуру – 1 чол.
10.Машиніст автомотриси – 1чол.
11. Прибиральниця – 1 чол. 33
Спец запитання.
Комплексна перевірка стану і ремонт контактної підвіски.

Склад виконавців
Електромонтер 6 розряду.1
Електромонтер 5 розряду.1
Електромонтер 4 розряду.2
Електромонтер 3 розряду.1


Умови виконання робіт
Робота виконується:
Під напругою ( на контактній мережі ) з застосуванням ізолюючої знімної вишки; з використанням начіпних сходів 3м; з підйомом на висоту.
Без перерви в русі поїздів; з огородженням місця робіт сигналістами і з видачею попереджень поїздам про роботу знімної вишки.
По наряду і повідомленню енергодиспетчера з вказівкою часу, місця і характеру роботи. При роботі на станційних коліях - за узгодженням з черговим по станції.
У місцях секціонування – із шунтуванням проводів сусідніх секцій.

3.Механізми, прилади, монтажні і сигнальні пристосування, інструмент, захисні засоби.

Вишка ізолююча знімна, шт1
Сходи начіпні 3м, шт1
Поліспаст 5 кн ( 500 кгс ), шт.1
Ключ рихтовочний, шт2
Молоток дерев'яний чи свинцевий, шт.1
Брусок дерев'яний, шт..1
Прилад для виміру зносу контактного проводу, шт...1
Індикаторна скоба чи штангенциркуль з голчастими губками, комплект1
Набір інструмента електромонтера, комплект1
Ножівка по металу з запасною полотниною, шт...1
Полотнина наждакова, лист чи щітка металева, шт..1
Заземлююча штанга, шт..1
34
Перемичка мідна для шунтування секцій, шт..1
Рукавиці діелектричні, пара..1
Пояс запобіжний, шт.3
Каска захисна, шт...5
Жилет сигнальний, шт..5
Сигнальні приналежності, комплект.1
Радіостанція переносна, шт.1
Аптечка, комплект1

4.Норма часу на 1 км розгорнутої довжини контактної підвіски (без сполучень анкерних ділянок )

Тип підвіски
Норма часу, люд. год.

На головних коліях перегонів і станцій:
з подвійним контактним проводом
з одиночним контактним проводом

18,4
14,1

На інших коліях станцій
10,5


Примітка. На перевірку стану і регулювання ізольованих консолей до норми часу додавати 2,3 люд. год.

5. Підготовчі робот і допуск до роботи

5.1. Напередодні робіт передати енергодиспетчеру заявку на виконання робіт під напругою ( на контактній мережі ) з застосування ізолюючої вишки без перерви в русі поїздів і видачу попереджень поїздам про роботу знімної вишки, із вказівкою часу, місця і характеру робіт.
5.2. Одержати наряд на проведення робіт і цільовий інструктаж від особи, що видала його.
5.3 Відповідно до результатів обходів і об’їздів з оглядом, діагностичних іспитів і вимірів підібрати необхідні матеріали і деталі для заміни зношених. Перевірити зовнішнім оглядом їх стан, комплектність, якість виготовлення і захисного покриття, прогнати різьблення на всіх нарізних сполученнях і нанести на них змащення.
5.4. Приготувати монтажні пристосування, захисні засоби, сигнальні приналежності й інструмент, перевірити їх справність та термін іспитів. Завантажити їх, а також підібрані матеріали і деталі на транспортний засіб, організувати доставку разом із бригадою до місця роботи
35
5.5. Повідомити енергодиспетчера про час, місце і характер робіт. Переконатися у видачі попереджень поїздам про роботу знімної вишки. При роботі на станційних коліях погодити її виконання з черговим по станції, оформивши запис у «Журналі огляду колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦВ, зв’язку і контактної мережі».
5.6. Після прибуття на місце роботи провести цільовий інструктаж по безпечному виконанню роботи всім бригади з розписом кожного в наряді. Чітко розподілити обов’язки між виконавцями.
5.7. Визначити порядок огородження знімної вишки і виставити сигналістів. Перевірити зовнішнім оглядом технічну справність знімної вишки, при необхідності, очистити ізоляційні деталі від і забруднення, установити вишку на колії і випробувати її ізоляцію робочою напругою.
5.8. При виконанні робіт у місці секціонування: виключи за наказом енергодиспетчера шунтуючий суміжні секції секційний роз’єднувач; установити мідну шунтуючу перемичку між секціями контактної підвіски (при завішених на них шунтуючих штангах ізольованої каретки або площадки).
5.9. Здійснити допуск бригади до проведення робіт.

6. Схема послідовного технологічного процесу

6.1. Загальні вказівки.
6.1.1. Комплексна перевірка стану і ремонт контактної підвіски містять у собі: перевірку її вузлів і елементів, стан яких неможливо оцінити з достатньою вірогідністю при оглядах під час об’їздів, і обходів, діагностичних іспитах і вимірах; очищення від забруднення і поновлення змащення; регулюванню; перевірку надійності кріплення арматури; заміну і відновлення окремих зношених і несправних елементів, виявлених при технічному обслуговуванні й у процесі проведення комплексної перевірки.
6.1.2. Роботи виконуються двома виконавцями, що знаходяться на робочій площадці знімної ізолюючої вишки, послідовно, у міру пересування вишки.
Один електромонтер проводить роботи на несучому тросі, а другий одночасно – на контактному проводі.
Для підйому на несучий трос використовуються начіпні триметрові сходи.

36
При огляді ізольованої консолі виконавцю забороняється знаходитись на ній чи закріплюватися за її елементи запобіжним поясом.
6.1.3. Перевірити зовнішнім оглядом усі затискачі, встановлені на проводах. Легкими ударами ключа по затискачу перевіряється надійність їх кріплення. Не допускається прослизання затискача по проводу. Підлягають заміні затискачі, що мають відкриті раковини, тріщини, злами «щічок», знос елементів з'єднань, корозію болтів. Ослаблені кріплення необхідно підтягти, закріпити контргайками, нанести на нарізні сполучення зі сталі антикорозійне змащення.
6.1.4. Перевірити стан усіх вузлів, елементів і деталей контактної підвіски зі сталі (доступних для перевірки під напругою). Особливу увагу звернути на стан зварених швів, наявність деформації, розшарувань, тріщин, корозії металу, зносу у вузлах зчленування й ослаблення кріплень. Оцінити стан захисного антикорозійного покриття, визначити необхідність поновлення фарбування.
Перевірку стану, визначення розмірів ушкоджень і оцінку їх небезпеки проводити відповідно до інструкції з несучої спроможності та обслуговуванню опорних конструкцій контактної мережі і прожекторних мачт.
6.2. Перевірка контактного проводу (КП).
6.2.1. Перевірити зовнішнім оглядом стан робочої поверхні КП. При огляді звернути увагу на:
- наявність місцевих вигинів, допущених при монтажі або в процесі експлуатації;
- наявність місцевого, хвилеподібного чи бічного зносу;
- наявність задирів на поверхні тертя (вона повинна бути гладкою, із глянцевим блиском);
- наявність підгарів, напливів і задирів.
Вигини КП виправити дерев'яним чи свинцевим молотком на дерев'яному бруску.
У місцях підвищеного зносу зробити вибіркові виміри висот и залишкового перетину КП. Не допускається експлуатація КП, що має висоту перетину менш припустимої ПУТОКМ. У залежності від величини місцевого зносу змонтувати вставку нового КП чи установити шунт.
Наявні підгари, напливи, задири зачистити оксамитним напилком. Використовуючи два рихтовочних ключі, виправляти перекрутку КП доти, поки він не займе вертикальне положення.

37
6.2.2. Зробити оцінку якості струмознімання по стану робочої поверхні КП відповідно до Додатка 1 ПУТОКМ (ЦШЕОТ-0005).
6.2.3. Перевірити зовнішнім оглядом стан установлених на КП шунтів та стикових затискачів.
Не допускається перепал, місцеві підпали, звуження (шийки), вм’ятини, тріщини, вищерблення розшарування в місцях спайок і інші видимі металургійні дефекти.
У шунтів перевірити їх кріплення з’єднувальними затискачами, звернути увагу на відсутність відбивок струмоприймача в місцях переходу з КП на шунт і слідів відриву струмоприймача в місці переходу із шунта на КП. У цих місцях не повинно бути підгарів, наплавлень металу, місцевих зносів.
У стикових затискачів перевірити затягування болтів і гайок. Затискачі повинні щільно охоплювати «щічками» шийку КП, розташовуватись вертикально (кут нахилу у вертикальній площині, перпендикулярній осі колії, не повинен перевищувати 20°) і мати вертикальну струну. У затискачів не повинно бути слідів підбивок при проході полоза струмоприймача і висковзування провода з затискача (зазор між стикуємими проводами в затискачах К-059 і К-321 не повинен перевищувати 1мм).
Для підвищення надійності на затискачах К-058 і К-059 повинні бути по обидва боки посилюючі сталеві планки, а на затискачах
К-059 – шунти з проводу ПБСМ-70.
При двох КП стиковий затискач повинен розташовуватися на 30-50мм вище другого КП.
6.2.4. При необхідності, усунути відхилення параметрів КП по висоті від нормативних, виявлені при діагностуванні підвіски вагоном-лабораторією, виявлені раніше, при проведенні спеціальних вимірів, чи під час цієї перевірки стану КП. Регулювання по висоті виконується за допомогою струн.
Висота підвіски КП на рівнем головки рейки в місцях фіксації повинна відповідати значеням нормативного журналу, а стріли прогину для кожного типу підвіски повинні відповідати значенням, встановленим у таблицях чи графіках у залежності від температури повітря, з відхиленням не більше ± 10мм.
6.3. Перевірка несучого тросу (НТ).
6.3.1. Перевірити зовнішнім оглядом стан поверхні НТ. Не допускається перепал, підпал і обриви дротів, сліди корозії біметалічних і сталевих жил, припустиме зниження перетину – не більше 15% (обриви жил, при цьому, складе не більше 2-х). У місцях обриву 1 – 2 дротів – установити бандажі з двох сторін. При
38
більшому числі обірваних жил установити шунт чи змонтувати вставку з троса тієї ж марки.
6.3.2. Перевірити стикові зєднання на НТ. При перевірці звернути увагу:
- у болтових затискачів – на правильність положення проводу в затискачі (провід повинен заходити в затискач по стінці паралельно його осі);
- у клинових затискачів – на наявність клина та відповідність його перетину троса, а також на шунтування вузла стикування;
- у трубчастих з’єднувачів – на правильність і глибину обтиснення, відсутність розривів трубки. Крайні місця обтиснення повинні знаходитися з боку обрізаних кінців проводу, що виходять із з’єднувача.
6.3.3. При наявності шунтів перевірити їх стан і надійність кріплення на НТ.
6.4. Перевірка стану консолі.
6.4.1. Перевірити положення консолі щодо осі колії. У напівкомпенсованої підвіски на прямих ділянках колії консоль повинна розташовуватися перпендикулярно осі колії, а на кривих - займати радіальне положення. Максимальне відхилення кінця консолі від цього положення не повинно перевищувати ± 200мм для консолей довжиною до 5м і ± 300мм – для консолей більшої довжини. Положення консолі компенсованої підвіски повинно відповідати графіку температурних переміщень підвіски рис.1 з допуском ± 50мм.
6.4.2. При відхиленні ізольованої консолі від вище зазначеного положення зробити її регулювання, чого послабити кріплення плашки в сідлі НТ, «вудкою», прикріпленою до хобота консолі, установити її в необхідне положення і закріпити плашкою НТ у сідлі.
6.4.3. Оглянути ізольовану консоль, перевірити вузол кріплення тяги до підкоса, вузол кріплення бугеля з ізолятором чи кронштейном консолі і із сідлом НТ. При відсутності ізолятора перевірити стан шунта і надійність його кріплення до НТ і до кронштейна консолі (на ізольованій консолі у місці підвісу НТ повинен бути встановлений додатковий тарілчастий ізолятор чи електричний шунт).
Перевірити стан сідла і закріплення в ньому НТ плашкою. Положення жолобка плашки повинне відповідати перетину проводу. На кривих ділянках колії й у других місцях зламу НТ укладається у сідлі так, щоб зусилля від зламу сприймалося основною частиною корпуса сідла а не плашкою. 39
Перевірити на кронштейні консолі вузол кріплення фіксатора і підкоса. Відстань між ними (до підкосу) не повинна перевищувати 500мм.
Не допускаються тріщини на консолі і вузлах кріплення, а місцях шарнірних зґєднань – знос.
Не допускається корозія болтів, серги пестійка чи бугеля; відсутність замків чи вузлів з
·єднання.
Всі ослаблені кріплення підтягти, на нарізні сполучення нанести антикорозійне змащення.
6.4.4. Неізольовану консоль оглянути візуально, не наближаючись до неї на відстань менш 1м. Усі виявлені відхилення зафіксувати для усунення їх при знятій напрузі.
6.5. Перевірка середньої анкеровки (СА).
6.5.1. Перевірити довжину віток СА контактного проводу і їх натяг. Довжина кожної вітки анкеровки КП повинна бути: у напівкомпенсованої підвіски не менш десятикратної мінімальної відстані між НТ і КП цього прольоту, а в компенсованої підвіски – 17м. СА контактного проводу повинна кріпитися до КП у середині прольоту, розташованого у середині анкерної ділянки.
Не допускається провисання віток троса СА нижче рівня КП. Обидві вітки троса повинні мати одинаків натяг.
6.5.2. Перевірити стан троса і деталей його кріплення до НТ і КП. До НТ провід СА кріпиться трьома затискачами з кожної сторони при двох КП і двома затискачами – одному КП. В якості затискача використовуються: з’єднувальний затискач (деталь К-054) при тросі 70ммІ (діаметром 11мм і менше), а в інших випадках – затискач середньої анкеровки й еластичної струни (деталь К-048).
До КП трос СА кріпиться затискачем середньої анреровки (деталь К-051). Трос повинен бути зігнутий за формою ринви і виходити з нього плавно без перекосів. При двох КП затискачі встановлюються на кожний КП на відстані 450-500мм один від одного.
Не допускається експлуатація троса СА, що має хоча б одну обірвану жилу чи затискачі з тріщинами і вигинами «щік».
6.5.3. На сталевому тросі СА перевірити стан покриття антикорозійним змащенням. При необхідності обновити його.
6.5.4. Перевірити правильність монтажу і натяг додаткового троса СА несучого троса компенсованої підвіски. Додатковий трос кріпиться до НТ із кожної сторони подвійного сідла на переходній опорі двома з’єднувальними затискачами і повинен мати
40
максимальний натяг 10кН (1000кгс). Перевірка натягу виконується по стрілі прогину додаткового троса в середині прольоту.
Для мідного і стале мідного троса величина натягу (Т) і стріли прогину (F) приведені в таблиці 1.
Перевірка може виконуватися шляхом виміру натягу в тросі СА за допомогою динамометра. На проводі встановлюються два допоміжних затискачі на відстані 1,5 – 2,0м. Між ними підключається за допомогою струбцини динамометр і натяжна муфта. Після передачі навантаження на динамометр фіксується його показання, що потім зіставляються з даними таблиці 1.
Вузли анкеровки додаткового троса СА перевіряються окремо при знятій напрузі з контактної мережі.
Таблиця 2.1.1
Температура повітря при перевірці, °С
Стріли прогину F,
Довжина прольоту, м.
Натяг, Т, кН
Довжина прольоту, м.


40
50
60
70
40
50
60
70

-40
12
19
27
37
10,00
10,00
10,00
10,00

-30
14
22
31
41
8,60
8,70
8,80
8,90

-20
16
25
35
47
7,40
7,55
7,70
7,80

-10
18
28
42
59
6,80
6,60
6,40
6,20

0
20
33
50
78
5,85
5,65
5,35
5,00

+10
24
40
61
92
5,05
4,70
4,40
4,00

+20
27
47
73
111
4,40
4,00
3.70
3,30

+30
30
52
84
129
4,00
3,60
3,20
2,85

+40
33
57
94
146
3,70
3,25
2,85
2,50


6.6. Перевірка електричних з’єднувачів (ЕЗ).
6.6.1. Перевірити стан проводів ЕЗ, достатність їх перетину, положення у вертикальній площині, стан контактних з
·єднань і затискачів. ЕЗ повинні забезпечувати надійний електричний контакт і необхідну рухливість контактної підвіски, у тому числі повздовжнє переміщення її проводів при зміні температури.
Поперечні ЕЗ повинні мати перетин 95ммІ у мідному еквіваленті на постійному струмі і не менш 50ммІ на змінному струмі. Поперечні ЕЗ, до яких підключаються живлячі лінії і шлейфи секційних роз’єднувачів, приєднуються до кожного несучого троса двома з’єднувальними затискачами.
Подовжні ЕЗ повинні мати перетин, що відповідає перетину з’єднувальних ними підвісок.
Сполучні затискачі повинні відповідати перетину і марці проводів, що з’єднуються.
41
Не допускається експлуатація проводів ЕЗ і затискачів при наявності на їх поверхні кольорів мінливості. При виявлені кольорів мінливості на затискачах чи поруч з ними на проводах живлячі і сполучні затискачі підлягають перебиранню чи заміні. Ці роботи виконуються і нормуються у відповідністю технологічної карти.
Не допускається експлуатація живлячих затискачів КП (деталь К-053) без клинів і при наявності слідів переміщення клина з затискача в зворотному напрямку, а також слідів дотику з полозом струмоприймача поверхні затискача (максимальне відхилення його від вертикальної осі повинно бути не більш 20°).
6.6.2. Перевірити бічний нахил ЕЗ між НТ і КП уздовж ланцюгової підвіски. У компенсованої підвіски проводи ЕЗ повинні розташовуватись вертикально, а в напівкомпенсованої – нахил ЕЗ повинен відповідати графіку повздовжніх переміщень КП у залежності від зміни температури (див. рис. 21 ПУТОКМ ЦШЕОТ-0005).
6.7. Перевірка вертикальних струн.
6.7.1. Оглянути кожну струну. Вона повинна бути навантажена і розташована вертикально при компенсовані підвісці, а при напівкомпенсованій – нахил нахил повинен відповідати графіку подовжніх переміщень КП у залежності від зміни температури (див. рис.21 ПУТОКМ ЦШЕОТ-0005).
При крайніх значеннях температури кут нахилу струни в площині підвіски не повинен перевищувати 30° до вертикалі. При не забезпечені цієї вимоги необхідно просто замінити цю струну на ковзаючи.
Знос струни не повинен перевищувати 30% її повного перетину, а максимальний кут нахилу струни у вертикальній площині перпендикулярної осі колії - 20°.
6.7.2. Непридатні до експлуатації струни чи її окремі ланки замінити.
Заміна дефектних струнових затискачів виконується і нормується по Технологічній карті №2.3.4.
6.7.3. Перевірити відстань між струнами. Вона не повинна перевищувати 10м при напівкомпенсованій підвісці і 8м компенсованій підвісці.
6.7.4. У місці прийому полоза струмоприймача контактним проводом на повітряних стрілках, а також у врізних ізоляторів (з обох його сторін) перевірити наявність подвійних струн і, при необхідності, установити відсутні. Обидві струни повинні мати динасове навантаження.
42
6.8. Перевірка еластичних струн.
6.8.1. Перевірити кожну струну. Еластична струна повинна розташовуватися семетрично щодо вертикальної осі опорного вузла, а установні розміри відповідати рис.
Еластичні струни не застосовуються на коліях перегонів і станцій магістральних і приміських ділянок, де швидкість електрорухомого складу не перевищує 70км/ч., на кривих ділянках колій радіусом менш 800м при напівкомпенсованій підвісці, а також на малодіяльних (слабозагружених) ділянках залізниць.
6.8.2. Перевірити вузол кріплення допоміжного проводу еластичної струни (3) до НТ (1), звернувши увагу на надійність закріплення затискачів (7), на ступінь зносу і корозію проводу.
Заміна затискачів виконується і нормується по Технологічній карті №2.3.4.
6.8.3. Перевірити стан допоміжного проводу в місці кріплення на ньому вертикальних струнок (4). Знос проводу не повинен перевищувати 30% повного перетину.
6.8.4. Перевірити еластичність контактної підвіски в опорному вузлі шляхом віджиму контактного проводу (імітуючи натискання струмоприймача). Еластична струна повинна плавно і рівномірно піднімати й опускати контактні провода в місці опорного вузла.
6.9. Перевірка фіксаторів.
6.9.1. Зовнішнім оглядом перевірити стан, правильність установки фіксатора і фіксаторного вузла.
Конструктивне виконання фіксаторів, схеми армування і кріплення на опорі, консолі, фіксаторній стійці чи фіксуючому тросі повинні відповідати проектній документації чи типовим проектам.
6.9.2. Переконатися, що вузол кріплення фіксатора (чи його ізолятора) до фіксаторного кронштейна, фіксаторній стійці чи нижньому фіксуючому тросу виконаний шарнірно (повинно забезпечуватися максимальне переміщення фіксаторів у вертикальній і горизонтальній площинах) і розташовуватися вище рівня безпровисного положення контактного проводу на величину
·Н (рис.2.1.3). Значення
·Н приведені в таблиці 2.1.2.
При необхідності, регулювання повинне виконуватися при знятій напрузі і розвантажені фіксатора.
6.9.3. Перевірити і, при необхідності, відрегулювати величину відстані «Б» (рис. 2.1.3) від контактного проводу до основного стержня зчленованого фіксатора. У напівкомпенсованих підвісках при безпровисному положенні КП і в компенсованих підвісках воно повинно відповідати значенням, приведеним у таблиці 2.1.2.
43
У простих фіксаторів відстань від робітника КП до нижнього фіксуючого троса чи до пересічної анкеруючої галузі іншої колії чи фіксуючої відтяжки повинна бути не менше значень «Б», приведених у цій же таблиці для основного стержня зворотного зчленованого фіксатора.

Тип фіксатора
Ділянка колії

·Н, мм
Б*, мм

Прямий зчленований
Пряма і зовнішня сторона кривої радіусом більше 2000м (рис. 2.1.3.а)
350
350


Зовнішня сторона кривої радіусом 2000м і менше (рис. 2.1.3.б)
100
300

Зворотній зчленований
Пряма і внутрішня сторона кривої радіусом менше 2000м (рис. 2.1.3.в)
600
450


Внутрішня сторона кривої радіусом від 2000 до 1500м (рис. 2.1.3.в.)
600
400

Підсилений зворотній зчленований
Внутрішня сторона кривої радіусом 1500м і менше (рис. 2.1.3.г)
800
400

*) в вітрових районах при швидкості руху поїздів більше 120 км/год наведені в колонці «Б» величини повинні бути більшими на 50мм.

У гнучких фіксаторів (рис.2.1.4.) вушко фіксатора (3) повинно розташовуватися вище рівня безпровисного положення КП (1) на величину «У», рівнів 75мм при радіусі кривої 600м і менше 100мм при радіусі кривої більше 600м.
Гнучкі фіксатори встановлюються на зовнішній стороні кривих ділянок колій відповідно до таблиці 15 ПУТОКМ (ЦШЕОТ-0005).
6.9.4. Перевірити і, при необхідності, відрегулювати положення фіксатора у вертикальній площині.
Основний стержень зчленованого фіксатора повинен розташовуватися в одній площині з консоллю.
Простий фіксатор, гнучкий фіксатор і додатковий фіксатор зчленованого фіксатора повинні розташовуватися так, щоб їх фіксуючий затискач на КП був зміщений щодо осі основного стержня чи вертикальної осі опори на величину «А» (див. рис. 2.1.1.). При крайніх значеннях температури повітря величина зміщення від середнього положення не повинна перевищувати 1/3 довжини фіксатора.
6.9.5. Перевірити в зчленованих фіксаторів надійність кріплення на основному стержні стійок для з'єднання з додатковим фіксатором, наявність і правильність установки обмежувальних упорів, що охороняють фіксатор від перекидання при автоколиваннях чи вітрових впливах. При одинарному КП обмежувальні упори (поз. 9 на рис. 2.1.3.) повинні бути установлені у
44
всіх випадках, а при двох КП – у незахищених від вітру місцях.
Перевірити наявність зносу у вушках стійки чи у вушках додаткових фіксаторів. Знос у цих місцях не допускається.
6.9.6. Перевірити при наявності надійність кріплення, правильність установки і працездатність обмежувачів підйому на зчленованих фіксаторах.
Величина підйому КП до зіткнення додаткового фіксатора з обмежувачем повинна бути 150-200мм для прямих і кривих ділянок колій радіусом більш 2000м і 150мм для кривих ділянок колії радіусом 2000м і менш.
Обмежувач підйому повинен бути встановлений на основному стержні таким чином, щоб його довгий кінець (300мм) завжди був спрямований у бік анкеровки.
6.9.7. Перевірити надійність кріплення на НТ і на основному стержню фіксатора (фіксуючому тросі) косих розпірних і страхуючих струн, а також жорстких розпірок.
До НТ косі струни кріпляться струновими затискачами (деталь К-046), а жорсткі розпірки і косі струни на внутрішній стороні кривої радіусом 800м і менше при одинарному КП і радіусом 1500м і менш при подвійному КП – затискачом з вушком (деталь К-040).
Відстань від точки кріплення до точки підвісу НТ повинна у косих струн 1,5м, а у жорстких розпірок – 1,2 – 1,7м. Кут нахилу жорстких розпірок до вертикалі поперек осі колії не повинен перевищувати 45°.
На зворотних фіксаторах струна, що страхує, кріпиться на відстані не менш 0,5м від фіксаторного ізолятора.
Перевірити зовнішнім оглядом стан ізолюючих втулок жорстких розпірок у вузлі кріплення їх на основному стержні фіксатора.
6.9.8. У простих (не зчленованих) фіксаторів, встановлених на фіксуючих тросах, перевірити затискач для кріплення затискача фіксатора на тросі (зсув і перекос затискача не допускається). Переконатися, що вушко фіксатора не може вислизнути із затискача при відхилені фіксатора.
Перевірити стан похилої струни (вусовика) і затискачів для їх кріплення.
У гнучких фіксаторів не допускається експлуатація з перетертими жилами чи без коуша в закладенні. Гнучкі фіксатори повинні мати можливість регулювання зигзага за допомогою вусовика.

45
6.9.9. Перевірити закріплення КП у фіксуючому затискачі, звернути увагу на правильність його установки («щока» затискача з різьбленням повинна бути встановлена з боку навантаження, тобто з внутрішньої сторони зигзага).
Перевірити кріплення затискача до додаткового фіксатора, переконатися у відсутності корозії шплінта. Фіксуючий затискач повинен вільно обертатися навколо штифта, що з’єднує затискач із фіксатором.
6.9.10. Усунути відхилення зигзагів і «виносів» від нормативних параметрів (виявлених раніше при діагностуванні чи при перевірці стану, що проводиться в даний момент).
На прямій ділянці колії зигзаг регулюється вручну, а на кривих – за допомогою блоків БР-300 чи чи поліспаста на 5кН (500кгс). Величини зигзагів КП повинні відповідати значенням нормативного журналу чи відповідати даним, приведеним у таб.8 ПУТОКМ. Відхилення від установлених нормативних значень не повинні перевищувати ±30мм. Значення зигзагів для подвійного КП відносяться до зовнішнього, стосовно осі струмоприймача, проводу. У місцях фіксації подвійні КП повинні розташовуватися на відстані 40мм один від одного, а при ромбовидній підвісці – на відстані 300мм по обидві сторони від осі струмоприймача. Не допускається експлуатація на кривих ділянках контактного проводу з зигзагом від осі струмоприймача більш 500мм, а на прямих – більш 400мм (з урахуванням горизонтальних і вертикальних переміщень фіксатора). При цьому відхилення контактного проводу від осі струмоприймача в прольоті «винос» при розрахунковій швидкості вітру для даного району не повинне перевищувати 500мм на прямих і 450мм на кривих ділянках колії.
6.9.11. Перевірити роботу фіксаторного вузла, імітуючи руками натиснення струмоприймача на КП.

7. Закінчення робіт

7.1. При роботі в місці секціонування зняти тимчасову шунтуючу перемичку між проводами сусідніх секцій (при завішених на них шунтуючих штангах каретки або площадки).
7.2. Забрати знімну вишку з колії, установити її біля опори, не порушуючи габарит наближення будівель, і замкнути струбциною на замок. Зняти сигналістів, що огороджують місце роботи.


46
7.3. Дати повідомлення енергодиспетчерові про закінчення робіт. При роботах на станціях оформити запис у «Журналі огляду колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ, зв’язку і контактної мережі».
7.4. Зібрати матеріали, монтажні пристосування, інструмент, захисні засоби і завантажити їх на транспортний засіб.
7.5. Повернутися на виробничу базу ЕЧК.

47
Список використаної літератури:
Правила улаштування та технічного обслуговування контактної мережі електрифікованих залізниць «ЦЕ 0023».
Інструкція по техніці безпеки для електромонтерів контактної мережі «ЦЕ 4816».
Інструкція із забезпечення безпеки руху поїздів при виконанні робіт на контактній мережі зі знімної вишки «ЦЕ 0022».
Борц Ю.А., Чекулаев В.Е. Контактна мережа.
М.:Транспорт, 1981р., 223 с. 5. Фрайфельд А.В., Марков А.С., Тюрнін Г.А.,
«Транспорт» 1974р., 1-416 с. Улаштування,
монтаж і експлуатація контактної мережі.

48
Бухгалтерія

ЕЧМ

Відділ
кадрів

Склад

Начальник ЕЧ-3

Структура дистанції електропостачання Жмеринка

Замісник по
електрифікації

Замісник по
енергетиці

Головний
інженер

ЕЧЦ

Технічний відділ

ЕЧС-8
Жмеринка

ЕЧС-9
Гричани

ЕЧС-15
Вінниця

ЕЧС-19
Старо-констянтинів

ЕЧС-20
Камянець-Подільський

ЕЧК-29
Голендри

ЕЧК-30
Вінниця

ЕЧК-31
Жмеринка

ЕЧК-38
Ярошенка

ЕЧК-39
Юрківка

ЕЧК-42
Комарівці

ЕЧК-43
Гричани

ЕЧК-44
ВійтівціРРД-2
Гричани

РРД-1
Жмеренка

ЕЧЕ-35
Комарівці

ЕЧЕ-36
Гричани

ЕЧЕ-25
Тюшки

ЕЧЕ-24
Калинівка

ЕЧЕ-34
Рахни

ЕЧЕ-26
Жмеренка15

Приложенные файлы

  • doc 19735675
    Размер файла: 384 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий