ЛЕКЦІЯ № 12 ТФП

ЛЕКЦІЯ № 12 з дисципліни
„ТЕХНОЛОГІЯ ФОРМНИХ ПРОЦЕСІВ”

ТЕМА „СПОСОБИ ВИГОТОВЛЕННЯ ФОРМ ВИСОКОГО ДРУКУ”

План
Виготовлення металевих форм високого друку.
Виготовлення фото полімерних форм високого друку.

Поліграфічна продукція – книги, журнали, газети, тощо складаються з текстової частини, формул, таблиць та ілюстрацій. Друкарська форма для видання, яка складається тільки з тексту, таблиць та формул називається текстовою. Форма, яка складається тільки з ілюстрацій називається ілюстраційною. Форма, яка складається з тексту та ілюстрацій називається змішаною формою.
У високому друці технологія виготовлення текстової частини друкарської форми виконується засобами складальної техніки. Для ілюстраційною частини форми виготовляються кліше.
Друкарські форми можуть бути оригінальними (первинними) та стереотипними (повторними чи копіями оригінальної форми. Стереотипні форми можуть бути плоскими у вигляді моно пластин) або у вигляді частини циліндра – для ротаційних друкарських машин.
Складання – це процес виготовлення текстової частини друкарської форми, який можна виконувати різними шляхами:
Ручне складання – це складання текстових рядків з готових літер та пробільного матеріалу
Буквовідливне складання – це виготовлення літер з матриць та пробільного матеріалу і складання їх в рядки
Рядковідливне складання – це складання текстового рядка з матриць і шпацій них клинів та відливання цілих рядків. Фотографічне складання – це послідовне фотографування рядків, літер на плівку.
В усіх випадках складені рядки збираються на гранки – спеціальний пристрій. В подальшому з гранок тексту, формул таблиць, заголовків та кліше, яке закріплюється на спеціальних підставках, формуються сторінки видань – ця операція називається верстанням.
При виготовленні текстової частини видання вручну робітник-складальник працює стоячи біля касо-реалу – це спеціальний стелаж, в якому зберігаються каси зі шрифтами, пробільними матеріалами, лінійками, тощо. Зверху на касо-реалі розташована каса з необхідним для складання основного тексту шрифтом. Робітник встановлює верстатку на необхідний формат складання, кладе лінійку відповідного формату і закріплює її. Читаючи оригінал він дістає з каси необхідну літеру і вкладає її у верстатку, між словами ставить пробільний матеріал – шпації, відокремлюючи слово від слова і так до кінця рядка. Коли рядок повністю складений за допомогою шпацій міцно закріплює рядок у верстатці, після чого приступає до складання наступного рядка. Після заповнення верстатки текстом його виставляють на спеціальну гранку або куточок – це металева пластина зі спеціальними виступами вздовж короткої і довгої сторони під прямим кутом, у гранці три виступи на відміну від куточка. Куточок і гранка слугують для тимчасового зберігання складеного тексту і перенесення його для подальшої обробки. При складанні тексту необхідно дотримуватись технічних правил, які розроблені для складання простого тексту, текстів різної складності, формул, таблиць, тощо. Шрифти та пробільні матеріали виготовляються на спеціальних шрифтовідливних заводах, рідко безпосередньо в друкарнях. Для виготовлення шрифтів застосовують спеціальний сплав, інколи пластмасу, і дерево. Для виготовлення шрифтів використовують сплав, який називається гарт – його компоненти: свинець – 80 %, сурма – 15%, олово – 5%, температура плавлення гарту – 240 – 380 градусів. Для виготовлення пробільного матеріалу, крім гарту застосовують також чавун та алюміній.

При виготовленні текстової частини видання способом буквовідливного складання операція складається зі складання рядка на клавіатурному апараті, де відбувається кодування тексту за допомогою спеціальної програми у вигляді перфострічки, на якій 31 доріжка. За допомогою перфострічки забезпечується управління всіма механізмами апарату для виготовлення букв. Клавіатурний апарат складається з клавіатури, обчислювального механізму, перфоратора і пневматичної системи приводу. При натисканні на кожну клавішу стисле повітря приводить в дію голки перфоратора, які кодують відповідну літеру, одночасно обчислювальний апарат відраховує її ширину. Клавіатура налічує 312 клавішів, зо з яких призначені для кодування виключення рядка на відвідний формат. Виготовлена кодована паперова перфострічка вставляється в автомат для виготовлення букв – процес виготовлення букв відбувається автоматично. Паперова стрічка проходить через пневматичний читаючий механізм, який оснащений 31 отвором, які відповідають голкам програмного апарату. Коди, які записані на стрічці визначають роботу всіх механізмів відливного автомату: встановлення над формою необхідної матриці, встановлення з великою точністю ширини відливання, передавання виготовлених рядків для встановлення на гранку. Основні частини автомату – відливна форма та матрична рама.
При виготовленні текстової частини видання рядковіливним машинним складанням полягає в наступному: складання та відливання рядків здійснюється на одній машині, одним робітником. Складальна рядковідлина машина оснащена – складальним, відливним та розбірним апаратом.
Основними елементами складального апарату в машині є матриці та шпаційні клини. Матриці - це латунні пластинки складної конфігурації, на одному ребрі кожної матриці знаходиться заглиблення букви чи знаку, як правило, для основного шрифту та іншого накреслення. Шпаційні клини слугують для утворення пробілів між словами в рядку, який складений з матриць.
Клавіатура налічує 90 клавіш. При натисканні на клавішу приводиться в дію механізм, який випускає матрицю з каналу магазину, де вони зберігаються. Матрицю попадає на транспортер, постійно рухомий ремінь, який подає матрицю у верстатку. Після натискання спеціальної клавіші у верстатку подається шпацклин. Верстатка встановлена на певний формат складання. Коли рядок повністю складений робітник за допомогою клавіші подає рядок до відливної форми, рядок попадає між форматних колодок. Колодки вирівнюють рядок, нижні заплечики матриць входять в пази відливної форми, завдяки чому здійснюється вирівнювання лінії шрифту – це необхідно для того, щоб всі букви в рядку знаходились в одній площині.
Відливний апарат складається з відливного колеса з 4 відливними формами і котла, в якому знаходиться розплавлений метал. Відливна форма відповідає формату, кеглю і росту рядка. Передня сторона відливної форми перекривається матрично-клиновим рядком, а до задньої сторони відливної форми перекривається мундштук насоса. Насос подає порцію рідкого металу, який охолоджуючись, утворює цілий металевий рядок з рельєфним зображенням тексту.
Для виготовлення ілюстрацій у виданні необхідно виготовити кліше. Їх виготовляють електронно-гравірувальним та фото цинкографічним способами. Електронно-гравірувальний автомат складається з 2 циліндрів – один циліндр слугує для закріплення на ньому оригіналу, а другий для закріплення оригіналу, на якому буде виготовлено кліше. Циліндри повертаються від електродвигуна, а фото головка, яка оснащена джерелом світла і фотоелементом. Світло відбивається від оригіналу і попадаючи на фотоелемент, пробуджує в ньому струм, який пропорційний кількості відбитого світла. З фото головки передається сигнал на ріжучу головку, яка і нарізає лінії на матеріалі. Таким чином, отримується кліше з лінійною структурою друкарських елементів.
Другий спосіб виготовлення кліше – фото цинкографічний процес, який складається з послідовних операцій: фотографування оригіналу, отримуючи негатив, копіювання негативу на формний матеріал, травлення кліше, оздоблення кліше і закріплення кліше на підставках.

Питання для самоперевірки:
1. Виготовлення металевих форм високого друку.
2. Виготовлення фото полімерних форм високого друку.
13PAGE 15


13PAGE 14315
15

Приложенные файлы

  • doc 18626063
    Размер файла: 40 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий