Тема 10. Екскурсійна діяльність в області

Тема 9.
Екскурсійна діяльність в області.

Мета: Визначити напрямки екскурсійної діяльності в Дніпропетровської області; прививати любов до рідного краю; вчити аналізувати навчальні матеріали.
Обладнання: карта Дніпропетровської області, атлас області, комп’ютерна презентація.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Розповідь вчителя. Пріоритетними напрямами державної політики у сфері туризму є розвиток сільського зеленого туризму, народних ремесел тощо.
Дніпропетровщині є чим пишатися щодо розвитку туристичного потенціалу. Придніпровський край – один із найпривабливіших туристичних регіонів України. Це край, який має своє власне унікальне обличчя:  природні багатства, повноводний Дніпро, степові простори, історико-культурні центри, край мальовничого Петриківського розпису
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
З метою збереження і ефективного використання природно-рекреаційних і історико-культурних ресурсів регіону України, своєрідною віхою якого є найбільша водна артерія країни - оспіване в століттях Дніпро-Славутич, розроблена система туристичних маршрутів.
Основна мета роботи - комплексна характеристика і узагальнення інформації про туристичні ресурси регіону “Намісто Славутича”.
В даний час система туристичних маршрутів “Намисто Славутича” охоплює дванадцять областей України, серед яких і Дніпропетровська область.
КОЗАЦЬКИМИ ШЛЯХАМИ
м. Дніпропетровськ. Засновано у 1787 р. на місці запорозької слободи Половиці. У Дніпропетровському історичному музеї знаходиться найбільша в Україні колекція козацьких старожитностей, зібрана видатним дослідником українського козацтва Д. І. Яворницьким. Цікавий екскурсійний об`єкт – меморіальний будинок-музей академіка Д. І. Яворницького.
с. Старі Кодаки (Дніпропетровського району) У 1635 р. під керівництвом французького інженера Г. Л. де Боплана, який перебував на службі в Речі Посполитій, було збудовано на березі Дніпра фортецю – земляну, староголландського типу, оточену валом і ровом. Її призначенням було не допускати на Січ утікачів з України. У серпні 1635 р. запорожці під проводом кошового І. Сулими захопили та зруйнували фортецю, але в 1638 р. поляки знову відбудували її. У 1648 р. вона була захоплена козацькими загонами під командуванням полковника М. Нестеренка. У 1709 р. за наказом Петра І була зруйнована. Від споруди збереглася частина фортечного валу.
м. Нікополь (Дніпропетровської області). На місці сучасного Нікополя була козацька переправа через р. Дніпро – Микитин Ріг, перша згадка про яку зустрічається у писемних джерелах 1530 р. З 1636 р. – місце розташування Микитинської Січі, де у 1648 р. Б. Хмельницького було обрано гетьманом України.
с. Капулівка (Нікопольського району Дніпропетровської області)
У селі Капулівці знаходиться могила славного козацького ватага, національного героя України, отамана Низового Війська Запорозького Івана Сірка (помер у 1680 р.).
м. Жовті Води (Дніпропетровської області)
Жовтоводська битва 1648 р. – перша велика битва селянсько-козацького війська на чолі з Б. Хмельницьким під час Визвольної війни українського народу 1648-1657 рр. У середині квітня 1648 р. на Жовтих Водах, по дорозі на Січ, упевнений у своїй перевазі 6-тисячний передовий загін поляків зустрівся з об’єднаними козацько-татарськими 9-тисячними силами. Перемога на Жовтих Водах сприяла широкому розгортанню повстанського руху. Жовтоводська битва створила передумови для подальших успішних бойових дій українського війська проти армії Речі Посполитої. Ця подія відзначена пам’ятним знаком, у місті встановлено пам’ятник Б. Хмельницькому.
АКТИВНИЙ ТУРИЗМ
Спортивно-оздоровчий туризм – пішохідний, вело, водний.
НАРОДНЕ МИСТЕЦТВО УКРАЇНИ
с. Петриківка (Царичанського району Дніпропетровської області)
Фабрика художніх виробів “Дружба” – випускає сувеніри, виготовлені з пресованої тирси, точені та довбані з липи, прикрашені традиційним місцевим розписом. Петриківські вироби відомі далеко за межами України. Експериментальний цех петриківського розпису.

Дніпропетровська область славиться високим науковим потенціалом, у 18 вищих навчальних закладах області навчаються іноземні студенти, на стажування приїздять викладачі і вчені-дослідники. Науковим діячам, для яких туризм не є основною метою перебування, регіон може запропонувати, крім класичного (оглядового) знайомства з містами і приміськими селищами, теми екскурсійних маршрутів відповідно до їх вузькофахових інтересів. Пропонуються такі напрямки використання території в сфері науково-просвітницького туризму:
Геологічний туризм
Волоські скелі (Дніпропетровський район). Тут можна спостерігати найстаровинніші в історії Землі гірські породи – граніти архейського віку. Пам’ятник природи відомий тим, що Волоські скелі є продовженням найнебезпечнішого і найзначнішого дніпровського порога Ненаситець.
Мінералогічний туризм
Геологічний музей Національної гірничого університету України.
Криворізький район може зацікавити усіх, кого приваблює надзвичайний світ каменю. Навіть простий перелік мінералів і порід говорить про їх мінерало-петрографічну значимість: мігматити з жилами рожевих апліт-пегматоїдних гранітів, аспідні сланці, залізисті кварцити, діабази, амфіболіти, конгломерати, білі кварцити.
Гідрологічний туризм
“Козацьке водне кільце”. Екскурсія по ріках Самарі і Вовчій, водному шляху, яким плавали запорізькі козаки, коли шлях по Дніпру до Чорного моря був перекритий татарами.
“Історія гідрологічних досліджень”. Відвідування одного з найстаріших водомірних постів області, що знаходиться у с. Старі Кодаки, на якому ще у 1656 р. запорізькі козаки вели водомірні (гідрологічні) спостереження.
Геоботанічний туризм
Дібровський ліс – колиска степового лісорозведення в області, був закладений у 1863 році. Нині державний заказник.
Ботанічний сад Дніпропетровського національного університету, у якому зібрано понад 700 видів, форм і сортів дерев і чагарників з різних країн світу.
Екологічний туризм
В області можна знайти безліч наочних прикладів і об’єктів “екологічної небезпеки”, екскурсія по яким дасть уявлення “Про екологічний безкрай”. Мета екскурсії – усвідомлення неприпустимості повторення аналогічних ситуацій в інших регіонах. Проте є і позитивні приклади екологічно грамотної діяльності людини. Корисна у даному випадку екскурсія у м. Орджонікідзе, де на місці великих відпрацьованих марганцеворудних кар’єрів споруджені культурні ландшафти: сади, зони відпочинку, спортивні спорудження, водойми, лісопарк і ін.
Історико-географічний
“Священна земля скіфів”, “Колиска Запорізького козацтва”,
Археологічні пам’ятники Придніпров’я, Пам’ятні місця області, пов’язані з іменами видатних людей.
Зазначимо, що наведено лише незначну частину прикладів для науково-просвітницьких екскурсій, проте навіть вона дозволяє говорити про величезний екскурсійний потенціал регіону. Ці об’єкти також можна використовувати і як засоби навчання для школярів, студентів, усіх, хто бажає пізнати рідний край.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
15

Приложенные файлы

  • doc 22459692
    Размер файла: 53 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий