сабақ Мәліметтер базасы


Пәні: информатика
Сыныбы: 8
Мұғалім: Жүнісова Балжан Жұманқызы
Сабақ тақырыбы : МS Excel-дегі мәліметтер базасы. Мәліметтерді сүзу
Сабақтың мақсаты: Кестелік процессордың сүзу түрлерімн таныстыру. МБ
өрістерін сүзуді үйрену.
Сабақтың түрі: топтық жұмыс.
Сабақтың әдісі: Блум таксономиясы, диалогтық оқыту, АКТ мен жұмыс, сын тұрғысынан
ойлау, «Миға шабуыл»
Міндеттері:
Мәліметтерді сүзу амалы туралы түсінік беру.
Сүзу амалының түрлерімен таныстыру
Сүзгі параметрлерін орнатуды үйрету
Мәліметтер базасы өрістерінің мәліметтерін сүзуді орындау
Күтілетін нәтиже:
Мәліметтер базасын құрып, мәліметтерді сүзу амалдарын орындай отырып, мәліметтер базасының маңыздылығын бағалайды.
Бағалау критерийлері:
МБ құруды біледі.
МБ сүзу амылының қызметін түсінеді
Сүзу амалының түрлерін ажыратады.
Сүзу амалын практикада қолданады
Мәліметтер базасының маңыздылығын бағалайды
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Жағымды атмосфералық орта қалыптастыру.
Сергіту сәті. «Қос шеңбердегі комплименттер».
Оқушылар екі шеңберге бөлініп, бір-біріне қарап тұрады. Кезектесіп бір-біріне комплимент айтуы керек. Содан кейін ішкі шеңбердегілер оң жаққа бір адым жасап , алдында алмасып тұрған басқа оқушымен комплимент алмасады.
Оқушыларды ойын арқылы топқа бөлу.
«Атомдар мен молекулалар»
Атомдар дегенде бір-бірімен араласып, әрлі-берлі жүру керек, молекулалар деп (үш, немесе төрт) айтқанда оқушылар сол айтқан құрамда бірігеді. Қалыс қалғандар айып ретінде бір тапсырма орындайды.
Үй тапсырмасын сұрау
Миға шабуыл.
- Өткен тақырыпты меңгеру барысында нені білдіңдер?
- Қандай мәлімет сендер үшін аса маңызды болды?
- Нені түсінбедіңдер?
- Қосымша нені білгілерің келеді?
- Бұл тақырыпты білу сіз үшін маңызды ма?
Жаңа сабақ.
Балалар өмірде сүзгінің (фильтрдің) қандай түрлерін білесіңдер?
Заводтардың мұржаларының сүзгілері
Машиналардың моторларындағы сүзгі
Сүт сүзетін сүзгі .т.б.
Иә, бүгін МБ базасының қандай амалымен танысамыз?
Жаңа сабақтың тақырыбын жариялау
Ендеше бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?
(Оқушылармен бірлесе отырып сабақтың мақсатын айқындау. )
Сабақтың мақсаты:
Кестелік процессордың сүзу түрлерімн таныстыру. МБ өрістерін сүзуді үйрену
Мақсаты мен міндетін тұжырымдау
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.
Білу.
Тапсырма1. Бос орынға қажетті сөздерді жазып сөйлемді толықтыр.
Мәліметтер базасымен атқарылатын негізгі жұмыс оның құрамынан белгілі бір .......... байланысты қажетті ақпаратты.........табу. бұл процесті мәліметтерді .........өткізу арқылы жасауға болады. ...........сүзгіден өткізу үшін ......... ....... командасын орындаймыз.
Тапсырма2. Сұрақтарға жауап бер.
289242554610Мәліметтер базасының негізгі жұмысы не?
Мәліметтер базасын сүзгілеудің қандай түрлерін білесіңдер?
Түсіну
300609097790Мәліметтер базасында Мәліметтер Сүзгі командасы қандай қызмет атқарады?
Мәліметтер базасында мәліметтерді сүзгілеу не үшін жасалады?
Талдау.
Тапсырма1. Сұрыптау мен сүзгі мәліметтердің қандай түрлеріне жасалады?
Сұрыптау Сүзгі
1663833255770022193252540000
Тапсырма 2. Венн диаграммасы
Мәтінді сүзу сандарды сүзу
2453640184150017106908001000
2051050301802Жинақтау
4018827249319Тапсырма 1.
2785169268206222885229131
1863725287655003437654129968002055421278823Мәліметтер базасы
0Мәліметтер базасы

4019034316024
179634120639000352234510858500222885146640
278906826951002051685287507
Тапсырма 2. Мәліметтер базасын сүзу амалын топтастыру.
2413000204470МБ сүзу
МБ сүзу

36823652254252453640225425
380936597155Кеңейтілген сүзгі
0Кеңейтілген сүзгі
1215390118745автосүзгі
автосүзгі

970280742950025546051193800
481965032385087630142875Сандарды сүзу
Сандарды сүзу

211899538735Мәтіндерді сүзу
0Мәтіндерді сүзу
447929088265Берілген шарт бойынша сүзу
0Берілген шарт бойынша сүзу

Қолдану.
Тапсырма1.
Элементтердің қазақша атауы Реттік нөмірі Элементтердің химиялық таңбасы Салыстырмалы атомдық массасы Валенттілігі
Азот 7 N 14 V
Алтын 79 Аu 197 І
Алюминий 13 Аl 27 ІІІ
Барий 56 Ba 137 ІІ
Бор 5 В 11 ІІІ
Бром 35 Br 80 VII
Иод 53 І 127 І
Химиялық элементтерді валенттілігі >ІІІ шарты бойынша сүзуді орындаңдар.
Тапсырма 2.
Телефондар анықтамасы кестесін жасаңдар.
Телефон нөмірінің өсуі бойынша сұрыптаңдар.
Баға беру.
МБ-да жасалынған жұмысты өмірде қалай қолдануға болады?
Өзіңіз жасаған мәліметтер базасының ерекшеліктеріне тоқталып өтіңіз.
V. Қортындылау. Оқушылардың жауабымен кестені толтырып сабақты қорытындылау.
Білем Білдім Білгім келеді
VІ. Үйге тапсырма.
«Менің кітапханам» мәліметтер базасын құру.
Бағалау. Бағалау парақтары арқылы топ басшысы бағалайды
Кері баланыс парағы.
lefttop

Приложенные файлы

  • docx 22533006
    Размер файла: 151 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий