Narzędnik liczby pojedynczej i mnogiej вправи


Narzędnik liczby pojedynczej i mnogiej1. Proszę uzupełnić tekst odpowiednimi formami narzędnika.
Z (1) ........................... (Jan) pływa na basenie, z (2) .................................. (Kasia) chodzi do szkoły, z (3) .................................................... (koleżanki) długo rozmawia przez telefon. Z (4) .......................... (brat) gra w karty, a z (5) ...................................... (siostra) ogląda telewizję.
2. Proszę odpowiedzieć na pytania.
Z kim lubisz rozmawiać?
Z kim lubisz tańczyć?
Z kim często chodzisz do kina?
Z kim się często spotykasz?
Z kim chodzisz na dyskotekę?
Z kim często rozmawiasz przez telefon?
3. Proszę uzupełnić tekst odpowiednimi formami narzędnika liczby pojedynczej.
Maria jest bardzo (1) ……..…………….............…........… (dobra studentka). Ona studiuje literaturę i historię. Interesuje się (2) …….……....…....…….………..….........…………… (malarstwo włoskie) i (3) ……..........………..……………………. (język francuski), ponieważ jej chłopak jest (4) ………………….......….. (Francuz). On ma na imię Pierre i studiuje w Polsce. Jest (5) ………..……....................…………… (miły chłopak) i interesuje się (6) ……………………..………………………………... (muzyka jazzowa).
4. Proszę uzupełnić tekst odpowiednimi formami narzędnika liczby pojedynczej.
Ania jest (1) .............................................. (koleżanka) Dominiki. Ania i Dominika chodzą razem do szkoły. Ania jest (2) ............................................................... (wysoka brunetka), a Dominika jest (3) ............................................................... (niska blondynka). Ania interesuje się (4) .................................. i ................................. (matematyka, biologia), a Dominika interesuje się (5) .................................. i ................................. (historia, literatura). Ania do szkoły jeździ (6) ..................................... (tramwaj), a Dominika jeździ (7) ................................... (autobus). Ania na śniadanie pije zawsze herbatę z (8) ..................................... (cytryna), a Dominika herbatę z (9) ......................................... (miód). Tata Ani jest (10) ...................................... (architekt), a tata Dominiki (11) .................................. (lekarz).
5. Proszę uzupełnić tekst odpowiednimi formami rzeczowników w narzędniku liczby mnogiej.
Mój brat i ja jesteśmy (1) ........................................... (architekt). Moje dwie siostry są (2) ................................... (malarka). Kuzyn i kuzynka są (3) ............................................ (muzyk). Mam też dwie miłe koleżanki. One są (4) ..................................................... (nauczycielka), ale nie mieszkają w Polsce. Mieszkają w Madrycie i są (5) ............................................... (Hiszpanka). Bardzo lubię także mojego kolegę Jeana i moją koleżankę Solange. Oni mieszkają w Paryżu i są (6) ........................................ (Francuz). Pracują w szpitalu i są (7) ............................................. (lekarz). Moje kuzynki Karolina i Magda mieszkają w Chicago i są (8) ............................................... (Amerykanka), a kuzyni James i Paul są (9) .................................................. (Amerykanin). Moja mama i mój tata już nie pracują i są (10) ................................................... (emeryt).
6. Proszę ułożyć pytania do podkreślonych wyrazów.
1. Marek jest nauczycielem.
2. Ala interesuje się historią.
3. Jestem psychologiem.
4. Karol i Piotrek interesują się samochodami.
5. Michalina jest studentką.
6. Artur interesuje się polityką.
7. Jesteśmy lekarzami.
8. Interesuję się chemią.
9. Oni są architektami.
10. Maciek interesuje się amerykańskim filmem.
7. Proszę ułożyć pytania do podkreślonych wyrazów.
1. Michał jest zdolnym studentem.
2. Kacper interesuje się muzyką współczesną.
3. Maciek jest sympatycznym dzieckiem.
4. Bartek interesuje się europejskimi filmami.
5. Ania interesuje się literaturą rosyjską.
6. Adam jest dobrym lekarzem.
7. Olga jest inteligentną dziewczyną.
8. Kasia i Wiktor są grzecznymi dziećmi.
9. Oni są pracowitymi studentami.
10. Staś interesuje się historią antyczną.
8. Proszę ułożyć pytania do podkreślonych wyrazów.
1. Lubię rozmawiać z Markiem.
2. Krzysiek jeździ sportowym samochodem.
3. Jutro spotykamy się z Haliną.
4. Kasia jeździ autobusem do szkoły.
5. Jem kurczaka z frytkami.
6. Tosia pije herbatę z cytryną.
7. Jola spotyka się z przystojnym chłopakiem.
8. Marzena idzie z Witkiem do kina.
9. Dyskutujemy z Pawłem.
10. Anna tańczy z Łukaszem.
9. Proszę uzupełnić poniższy tekst odpowiednim zaimkiem osobowym.
Mam na imię Małgorzata. Mieszkam w bardzo dużym domu. Razem ze (1) .........................
(ja) mieszkają: Basia, Anka, Marek, Karol, Marcin, Monika i Konrad. Bardzo się lubimy i chodzimy do tej samej szkoły. Basia mieszka na X piętrze, pod (2) ........................ (ona) mieszka Marcin i Konrad, pod (3) ............................... (oni) mieszka Anka i mieszkam ja. Między (4) .......................... (ona) a (5) ............................... (ja) mieszka Marek. Pod (6) ............................... (my) mieszka Karol. Ach, zapomniałam! Nad (7) ................................. (on), czyli nad Karolem, mieszka Monika. Monika jest bardzo sympatyczną dziewczyną. Bardzo często z (8) .............................. (ona) rozmawiam. Często chodzimy też do teatru. Z (9) ................................. (my) chodzi też Konrad. On interesuje się teatrem i filmem. Karol i Marcin chodzą często na koncert, ponieważ interesują się muzyką. Z (10) ............................... (oni) chodzi też Basia.

Приложенные файлы

  • docx 22564213
    Размер файла: 16 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий