Практичне заняття народознавство

Практичне заняття 1
Тема: Теоретичні засади методики українського
народознавства у дошкільному закладі
Завдання
1.Прочитайте подані нижче визначення поняття «народознавства». Яке з цих визначень, на вашу думку, є найповнішим? Чому?
Народознавство це сукупність знань сучасних наук про народ, його багатогранне життя, історично зумовлені сфери творчої діяльності.
Народознавство це галузь емпіричних педагогічних знань і досвіду народу, виражена в домінуючих поглядах на мету і завдання виховання у сукупності народних засобів, умінь і навичок виховання та навчання.
Народознавство це система знань про мову, літературу, історію, географію, психологію, демографію народу, яка запобігає історичному безпам'ятству і сприяє формуванню у дітей народного світогляду та прилученню до світової культури через народ.
Народознавство це система фундаментальних знань про конкретний народ, особливості його побуту й трудової діяльності, національний характер, психологію, світогляд, історико-культурний досвід, у тому числі й виховний, а також про свій родовід, що є органічною частиною народу, про спосіб життя й виховання в родині, про отчий край і все, що пов'язане з ним. Хто і в яких працях дав ці визначення?
2. До складу якого інтегрованого поняття входять такі чинники, як: народне виховання, народна дидактика, народна мова, народне дитинознавство, родинна педагогіка, народна фамілогія, народна деонтологія, народна математика, народна медицина, народна метеорологія, народні промисли тощо? Поясніть своє розуміння та дайте визначення цих понять. Яке їх місце в сучасному житті людини?
3. Прочитайте вислів К. Д. Ушинського: «...Тільки народне виховання є живим органом у історичному процесі народного розвитку... Виховання, створене самим народом і побудоване на народних основах, має ту виховну силу, якої немає в найкращих системах, побудованих на абстрактних ідеях або запозичених з іншого народу» (Ушинський К. Д. Про народність у громадському вихованні // Історія дошкільної педагогіки. Хрестоматія / Упоряд.: 3. Н. Борисова, В. 3. Смаль. - К., 1990. - С. 169).
4. Що таке народне виховання? Яке місце посідає народне виховання у сучасних програмах та практиці роботи дошкільних закладів?

Питання для обговорення
Витоки народної педагогіки. Образ рідного слова в народному вихованні.
Принципи методики ознайомлення дітей з українським народознавством.
Література:
Богуш А.М ., ЛисенкоН.В. Українське народознавство в дошкільному закладі: Навч. посіб. – 2-ге вид., переробл. І допов.- К., Вища шк., 2002.-407 с.
Стельмахович М. Г. Народна педагогіка. - К., 1985. – С.11-13.
3. Ушинський К. Д. Про народність у громадському вихованні. Виховання і характер //Історія дошкільної педагогіки: Хрестоматія /Упоряд.: З.Н.Борисова, В. 3. Смаль. -К., 1990.- С.169.

Практичне заняття 2
Тема: Історія розвитку етнопедагогіки

Завдання
Назвіть сучасних українських провідних учених, науковців, які розробляють проблеми українського народознавства та українознавства. Назвіть їхні праці, методичні посібники. Проаналізуйте одну з них.
2. Законспектуйте праці С. Русової «Дошкільне виховання», «Нові методи дошкільного виховання». Зробіть їх аналіз.
3. Прочитайте вислови Г. Сковороди й О. Духновича: «У всіх науках і художествах плодом є правильна практика» і «шляхом вправлення звісно природних сил та природних здібностей відповідно до віку розвиток і зміцнення». Що є спільним у цих висловах? Як учені-філософи розуміли значимість родинного виховання у формуванні здібностей дітей?
4. Напишіть анотацію на працю М.Г.Стельмаховича «Народна педагогіка».

Питання для обговорення
Народознавчі ідеї XIX ст.
Ідеї народного виховання у творчості українських письменників.
Етнопедагогіка XX ст.


Заголовок 115

Приложенные файлы

  • doc 19975644
    Размер файла: 35 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий