Народознавство і фольклор.Питання-програма.

Вступ до народознавства. Етнографія, фольклористика. Осн. поняття, галузі. Предмет і завдання етнографічної науки, основні етапи розвитку. Галузі етнографії та фольклористики, видатні науковці та їх праці.
Етногенез українців. Територія, мова. Етнічний склад населення. Українська діаспора. Походження українців, формування етнічної території. Становлення і розвиток української мови, діалекти. Етнодемографічний розвиток України, чисельність та етнічний склад населення. Наслідки російської колоніальної політики в Україні. Етапи української еміграції, українська діаспора
Історико-етнографічне районування України. Етнографічні групи. Характеристика однієї з етнографічних зон або етнографічних груп України: історія формування, особливості побуту, діалекту, художніх вподобань.
Основні та допоміжні галузі господарства і заняття населення. Сільськогосподарська культура. Рільництво, городництво, садівництво. Знаряддя праці, традиційні способи обробітку грунту та догляду за рослинами. Тваринництво. Бджільництво. Допоміжні заняття і промисли.
Традиційні промисли і ремесла. Виготовлення волокна і ткацтво. Дерево- та металообробні ремесла, вироби з шкіри, гончарство. Художні ремесла, декоративно-ужиткове мистецтво: види, технологія, регіональна специфіка.
Поселення та житло Типи сільських поселень. Двір, господарські виробничі споруди, приміщення. Регіональні типи української хати, архітектурні особливості. Інтер’єр, внутрішнє начиння, оздоблення.
Народний одяг. Історичний зріз формування українського народного строю. Комплекси чоловічого та жіночого вбрання, сезонні особливості, регіональні відмінності.
Традиційна їжа українців. Традиції народного харчування українців. Повсякденна їжа та святкові страви. Регіональні особливосні традиційної кухні.
Громадський побут і звичаєвість. Історичні джерела про сільські громади. Організація та господарські функції селянської громади на Україні. Громадське самоврядування. Релікти звичаєвого права у громадському побуті. Морально-етичні стосунки в громаді, принципи взаємодопомоги.
Сім’я і шлюб. Сімейні звичаї та обряди. Історія формування шлюбних стосунків. Звичаї та обряди, пов’язані з народженням дитини. Похоронні і поминальні звичаї.
Весільний обряд: структура, семантика ритуалів. Пісні весільного обряду, їх класифікація
Народна міфологія, демонологія. Народні знання. Світоглядні уявлення та вірування українців. Народна демонологія. Християнізація духовного життя, двовір’я. Космогонія та астрономічні знання, народний календар, метеорологія. Народна медицина
Усна народна творчість. Основні особливості. Жанрова система українського фольклору. Специфіка фольклорної творчості. Усна форма побутування фольклору. Варіантність та імпровізаційність у сполученні з традиційністю, канонічністю. Співвідношення колективного та індивідуального. Комунікативна, ужиткова та естетична функції фольклору.
Класифікація фольклору: роди, види, жанри. Словесна та музична творчість.
Обрядова пісенна творчість. Особливості обрядових пісень, зумовлені їх магічною функцією. Характеристика сезонних циклів пісень та обрядів , приурочених до головних свят та виробничих процесів господарчого року (за сезонами і святами).
Необрядові жанри. Народно-пісенна лірика. Звичайний жанровий цикл. Сюжетно-тематична, функціональна класифікація пісень. Традиції гуртового співу в Україні. Побутові жартівливі й ліричні пісні.
Дитячий фольклор. Пісні для дітей – колискові, забавлянки; пісні дитячого репертуару – ігрові, обрядові.
Інструментальна народна музика. Народні музичні інструменти: класифікація, функції, характеристика. Сигнально-комунікативна функція. Сольні та ансамблеві інструменти. Троїсті музики. Інструментальна музика до слухання, до танцю. Українські традиційні танці. Коломийка.
Українська епічна традиція
Розвиток епічної традиції з часів Київської держави. Оповідність, описовість, декламаційність – основні характеристики епічних творів. Жанри великого епосу: билина, дума. Структура, виражальні засоби. Носії епічної традиції – мандрівні співці, кобзарі, лірники. Ліро-епічні жанри: балада, історична пісня. Співанка-хроніка.
Традиційна культура на сучасному етапі..
Сучасний стан розвитку традиційної матеріальної та духовної культури. Проблеми функціонування в сучасному світі, збереження, відновлення, реконструкція.
15

Приложенные файлы

  • doc 19975690
    Размер файла: 32 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий